SMK na čele s Csákym sa správa deštrukčne, tvrdí Kubiš
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: SITA/Tomáš Benedikovič
Otvorením témy Benešových dekrétov sa podľa neho Csáky rozhodol viesť deštruktívnu politiku v situácii, keď už to vyzeralo, že vlády slovenskej a maďarskej republiky chcú spolupracovať.
Za zhoršenie slovensko-maďarských vzťahov je zodpovedné vedenie SMK a osobne jej predseda Pál Csáky. V dnešnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike to vyhlásil minister zahraničných vecí Ján Kubiš.
Otvorením témy Benešových dekrétov sa podľa neho Csáky rozhodol viesť deštruktívnu politiku v situácii, keď už to vyzeralo, že vlády slovenskej a maďarskej republiky chcú spolupracovať. Za pozitívum Kubiš považuje, že predstavitelia oboch krajín chcú hľadať východiská z dnešnej "nie dobrej" situácie. Nespresnil však termín ani obsah avizovanej návštevy maďarského premiéra na Slovensku.
V súvislosti s aktivitami Maďarskej gardy Kubiš zdôraznil, že podobné prejavy šovinizmu a nacionalizmu nemajú v demokratických štátoch miesto. Ak by Slovenská pospolitosť, považovaná za náprotivok Maďarskej gardy, realizovala len tisícinu z toho, čo toto maďarské združenie, slovenské orgány by proti nej zakročili, skonštatoval Kubiš.
Podpredseda KDH Daniel Lipšic je presvedčený, že za podporou zákona o zdravotnom poistení zo strany ĽS-HZDS a SNS bol vnútrokoaličný obchod. "Išlo o kšeft a uvidíme, že čo bude na druhej strane tohto kšeftu," povedal Lipšic, podľa ktorého Smer mohol sľúbiť ústupky napríklad v sporoch na Slovenskom pozemkovom fonde alebo pri novelizácii trestných kódexov.
Spôsob, akým koalícia rozhoduje o zákonoch by podľa neho mohol priniesť vytriezvenie tej časti pravice, ktorá sa nádejala, že je možné vytvoriť koalíciu so Smerom.
Akékoľvek dohody mimo rámec schvaľovaného zákona odmietol poslanec Smeru Boris Zala. Koaličných partnerov podľa neho presvedčili dôsledky, ktoré by Smer vyvodil, ak by nepodporili jeden z kľúčových zákonov vládneho programu.