ĽS-HZDS je proti stavbe budovy pre verejnoprávne médiá
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: SITA/Tomáš Benedikovič
Na nábreží Dunaja má stáť spoločná budova pre Slovenskú televíziu a Slovenský rozhlas.
Vládna strana ĽS-HZDS nesúhlasí s plánovanou stavbou spoločnej budovy pre verejnoprávne médiá na nábreží Dunaja. Výstavbu považuje za nevýhodnú. Potvrdila to ČTK hovorkyňa strany Katarína Belická. Strana doteraz voči zámeru ministerstva kultúry nenamietala, stanovisko však zmenila po zasadaní svojho klubu odborníkov. Ministerstvo reagovalo, že vláda už zámer minulý týždeň schválila.
"Ministerstvo by malo upustiť od výstavby novej budovy, keďže veľkosť zastavanej plochy nevytvára podmienky na presťahovanie písomných, obrazových a zvukových archívov, ako aj umiestnenie prenosovej techniky, skladov kostýmov, nábytku a rekvizít," uviedol v stanovisku Klub kultúry ĽS-HZDS. Podľa hovorkyne sa strana s týmto stanoviskom stotožnila.
Podľa ĽS-HZDS sa tak z verejnoprávnej Slovenskej televízie (STV) môže stať len vysielacia televízia, keďže nebude mať k dispozícií veľké štúdiá na nakrúcanie dramatickej tvorby. Profesijný klub pri ĽS-HZDS navrhuje, aby sa televízia i Slovenský rozhlas (SRo) presťahovali do budovy STV v Mlynskej doline, kde sú štúdiá a technické zázemie. Chceli by však zachovať aj koncertné štúdiá v budove SRo, ktorá by tak zrejme zmenila účel.
"Vyhlásenie klubu kultúry HZDS berieme na vedomie. Záväzné je však pre nás uznesenie vlády," reagoval hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár. Vláda totiž minulú stredu ministerstvu uložila, aby do 31. mája 2008 predložilo rámcovú koncepciu spoločného mediálneho komplexu STV a SRo a návrh harmonogramu.
wikipedia.org
Bednár podotkol, že k uzneseniu a ani k samotnému zámeru nevyslovili zástupcovia ĽS-HZDS žiadne pripomienky ani v medzirezortnom pripomienkovom konaní, ani na samotnom rokovaní vlády.
Ministerstvo pôvodne zvažovalo aj možnosť prestavať budovu STV na spoločné sídlo, no podľa neho by to vyšlo na 1,9 až 2,6 miliardy korún. S novou budovou pôvodne nesúhlasili ani samotné verejnoprávne médiá, ktoré by kvôli stavbe mediálneho domu museli predať svoje budovy za asi dve miliardy korún.
Tie by sa odrátali z predpokladanej ceny stavby, ktorá má byť v čase dokončenia 3,6 miliardy korún. Ich riaditelia povedali, že sa presťahujú len vtedy, ak budú mať v novej budove rovnaké podmienky ako v súčasnosti.