Radičová navrhla dočasne neotvárať druhý pilier
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: SITA/Michal Burza
Národná rada SR začala v druhom čítaní rokovať o návrhu novely zákona o sociálnom poistení.
Národná rada SR začala v druhom čítaní rokovať o návrhu novely zákona o sociálnom poistení. Poslankyňa Iveta Radičová (SDKÚ-DS) navrhla v rozprave k tomuto bodu vypustiť z vládneho návrhu novely zákona o sociálnom poistení ustanovenia o dobrovoľnom vstupe a výstupe z druhého dôchodkového piliera počas prvého polroka budúceho roka.
Zároveň navrhla, aby sa zo systému starobného dôchodkového sporenia nevylučovali osoby na rodičovskej dovolenke, opatrovatelia a invalidní dôchodcovia. Podľa ďalšieho pozmeňujúceho návrhu opozičnej poslankyne by sa nemalo predlžovať minimálne obdobie dôchodkového poistenia, ako aj sporenia v druhom pilieri, potrebné na vznik nároku na starobný dôchodok zo súčasných 10 rokov na 15 rokov.
Povinné nemocenské poistenie by sa podľa ďalšieho pozmeňujúceho návrhu poslankyne Radičovej nemalo týkať tých pracujúcich osôb, ktorým sa priznal starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok. Ponechať by sa podľa návrhu Radičovej malo ustanovenie o tom, že za interných doktorandov platia odvody vysoké školy.
Podľa Radičovej návrhu by sa tiež nemala meniť súčasná výška správneho fondu Sociálnej poisťovne (SP) 2,9 % z vybraného poistného. Vláda navrhuje zvýšiť tvorbu správneho fondu SP na dva roky na 3,5 % z vybraného poistného.
Podľa poslankyne Kláry Sarközy (SMK) je navrhovaná novela zákona o sociálnom poistení nekvalitne pripravená a obsahuje veľa problematických ustanovení. Ako príklad uviedla predĺženie minimálneho obdobia sporenia v druhom pilieri z 10 na 15 rokov, vylúčenie invalidných osôb zo systému starobného dôchodkového sporenia, či zrušenie platenia odvodov za interných doktorandov vysokými školami.
Sarközy pritom upozornila, že v budúcom roku má rezort sociálnych vecí pripraviť ďalšiu, tzv. veľkú novelu zákona o sociálnom poistení.
"Aký je význam prijať túto novelu už teraz, kam sa máme ponáhľať," spýtala sa poslankyňa za SMK. Podľa nej by bolo lepšie počkať pár mesiacov a vytvoriť priestor na diskusiu o zmenách v dôchodkovom systéme.