Na politickej scéne nastal Matrix, myslí si Markovič
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: SITA/Tomáš Benedikovič
Koalícia tvrdí jedno, koná druhé. Svedčí o tom zákon o poisťovniach aj konanie vo veci petície, tvrdí Markovič.
Na slovenskej politickej scéne nastal podľa poslanca SDKÚ-DS Petra Markoviča akýsi Matrix, keď koalícia presviedča, že nenapĺňa vládne uznesenie a opozícia tvrdí, že sa to deje.
Ako pri rokovaní o petícii za rešpektovanie názoru slovenskej verejnosti na smerovanie verejného zdravotného poistenia a zdravotníctva uviedol Markovič, novela zákona o zdravotných poisťovniach je prvým krokom k vytvoreniu jednej štátnej zdravotnej poisťovne, aj keď koalícia tvrdí opak.
Ako Markovič pripomenul, občania v petícii žiadali aj zachovať rovnocennosť štátnych a neštátnych nemocníc. Vláda však minulý týždeň schválila verejnú minimálnu sieť nemocníc, kam zaradila iba štátne zdravotnícke zariadenia. S nimi budú zdravotné poisťovne musieť uzavrieť zmluvy. Podľa Markoviča je to diskriminácia a vláda ide proti ľuďom. "Občanov, ktorí podpísali petíciu, ste hodili do koša s tým, že nevedia, čo podpisovali. Ja sa pýtam, či vedia, čo volili," komentoval Markovič.
Ivan Mikloš rovnako spochybnil, či kroky Smeru-SD v oblasti zdravotníctva sú v súlade s vôľou občanov. Poslancom pripomenul, že zdravotné poisťovne okamžite po schválení novely zákona ohlásili kroky voči SR a budú si zrejme uplatňovať náhradu škody.
Ako Mikloš dodal, na túto hrozbu už vopred upozorňovali samotné štátne orgány - Protimonopolný úrad SR či ministerstvo spravodlivosti. Mikloš citoval analýzu Medzinárodného menového fondu, ktorý odporúčal Slovensku kroky, ktoré by mohli pomôcť zdravotníctvu. Vláda však podľa Mikloša robí pravý opak. "Smer je v protismere," glosoval Mikloš.
O uznesení k petícii budú poslanci hlasovať po 17:00. Kým poslanec Smeru-SD Ján Zvonár navrhuje, aby NR SR petíciu vzala na vedomie, predseda parlamentného výboru pre zdravotníctvo Viliam Novotný (SDKÚ-DS) žiada vládu, aby rešpektovala požiadavky z petície.
Tá vyzýva zachovať slobodný výber poisťovne, nepresadzovať ani nepodporovať monopolizáciu zdravotného poistenia, zachovať rovnocennosť všetkých štátnych a neštátnych zdravotníckych pracovníkov, nemocníc a zdravotných poisťovní, ako aj zachovať právo dosahovať zisk zdravotníckym pracovníkom, nemocniciam aj zdravotným poisťovniam.