Jar väčšinu ľudí teší. Inak to vidia alergici, peľ je neúprosný
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA – Uplynulý týždeň sa niesol na väčšine územia Slovenska v znamení vysokých koncentrácií peľu v ovzduší. Polinotici, teda ľudia alergickí na peľ rastlín, to v týchto týždňoch nemajú jednoduché.
Podľa informácií z RÚVZ BB s každým pekným dňom bez zrážok pribúda kvitnúcich drevín a rastlín, pričom vysoké hladiny vo vzduchu aj naďalej majú spóry plesní. Peľová sezóna jelše a liesky v teplejších oblastiach Slovenska sa pomaly končí, ale na strednom a severnom Slovensku zaznamenali odborníci ešte vysoké hladiny ich peľu.
„V ovzduší dominoval peľ drevín z čeľadí cyprusovité a tisovité, zvýšili sa aj koncentrácie peľu topoľa. Peľ liesky dosahoval alergologicky významné koncentrácie už len na strednom a severnom Slovensku. Peľ jelše dosahoval vyššie denné hladiny na väčšine územia, najvyššie denné koncentrácie boli zachytené opäť v Banskej Bystrici, ale aj v Žiline, v Trnave a v Bratislave“, uviedla Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) na Slovensku.
Oproti predchádzajúcemu týždňu narástli denné koncentrácie peľu topoľa. Väčšina monitorovacích staníc zaznamenala aj peľ vŕby a brestu, či peľ hrabu a jaseňa. Spóry húb, teda plesní, boli zastúpené najmä rodom Cladospórium a dosahovali stredné až vysoké hladiny.
Podľa odborníkov situáciu bude polinotikom komplikovať ešte chvíľu peľ liesky transportovaný z chladných horských polôh s vysokou snehovou pokrývkou. Pokračovať bude aj peľová sezóna jelše, ktorá tiež prešla vrcholom najmä v teplejších oblastiach Slovenska, ale na strednom a východnom Slovensku je ešte predpoklad, že bude dosahovať alergologicky významné denné koncentrácie.
Zvýšia sa denné koncentrácie peľu topoľa a vŕb. „Počas slnečných či veterných dní bez zrážok môžeme očakávať zvýšené koncentrácie peľu v ovzduší. Pokles denných hladín peľu bude naďalej ovplyvňovaný zrážkovou činnosťou a nočnými mrazmi,“ dodala Lafférsová.
Pozrite si súvisiace archívne reportáže: