Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Dalibor
20.1.2025
Za zneužitie linky 112 hrozí pokuta. Hlboko do vrecka bude aj za ošetrenie pod vplyvom
Zdielať na

Za zneužitie linky 112 hrozí pokuta. Hlboko do vrecka bude aj za ošetrenie pod vplyvom

BRATISLAVA / Na linke 112 prijmú ročne takmer jeden a pol milióna volaní. Číslo pritom slúži na privolanie všetkých zložiek integrovaného záchranného systému. Stále je množstvo ľudí, ktorí linku zneužívajú. Zisťovali sme preto, aká hrozí pokuta a v akých prípadoch si od vás poisťovne môžu nárokovať celú náhradu za výjazd záchranárov, ošetrenie či následnú hospitalizáciu.

"Minulý rok sme zaznamenali na tiesňovej linke 112 takmer 1 400 000 volaní. Necelá polovica z týchto volaní bola neoprávnená," uviedol hovorca Ministerstva vnútra Petar Lazarov. SOS číslo omylom vytočia malé deti, starší ľudia alebo sa to jednoducho nechtiac stane vo vrecku. Stále sa ale nájdu aj ľudia, ktorí linku zneužívajú zámerne. Takým hrozí pokuta vo výške 1 659 eur. "V roku 2017 sme mali 3 654 zneužití linky 155, kedy vyslaní záchranári na uvedenej adrese nikoho nenašli," povedala hovorkyňa záchranárov Alena Krčová.

Hlboko do vrecka môžete mať aj v prípade ak vás ošetrili či hospitalizovali v čase, keď ste boli pod vplyvom omamných látok. Poisťovne totiž v takých prípadoch majú zo zákona nárok uplatniť si voči pacientovi takzvanú regresnú náhradu. "Prípadne si môžeme toto právo uplatniť aj voči tretej osobe, ak ublížila nášmu poistencovi," dodal hovorca poisťovne Dôvera Matej Štepiansky.

Niektoré poisťovne vsadili najprv radšej na prevenciu. "Poistencovi posielame list s upozornením. Ak sa situácia v danom roku zopakuje alebo účet za liečbu poistenca presiahne 1000 eur, tak si uplatňujeme regresnú náhradu," povedala hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

"Výška náhrady za zdravotnú starostlivosť, ktorá bola poistencovi poskytnutá sa odvíja od úkonov, a aj od typu zdravotníckeho zariadenia," povedala hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Viktória Vasilenková. V roku 2017 poisťovne zaslali svojim nezodpovedným pacientom tisícky výziev na regresné náhrady liečebných nákladov, a to za nemalé peniaze. 

Za neplnoletých pacientov pod vplyvom alkoholu či iných omamných látok je zodpovedný zákonný zástupca. Poisťovňa si tak regresnú náhradu môže nárokovať napríklad od rodičov. "Priemerná cena za ústavnú zdravotnú starostlivosť napríklad na oddelení pediatria je 500 eur za hospitalizačný prípad," povedala Vasilenková. "Hospitalizácia na jednotke intenzívnej medicíny, tak tá suma tam vždy dosahuje 1000 eur," povedal Štepiansky.

​Pozrite si aj archívnu reportáž.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy