Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Dalibor
20.1.2025
Planéta je zamorená plastmi. Slovenskí ochranári žiadajú zálohovanie plastových fliaš
Zdielať na

Planéta je zamorená plastmi. Slovenskí ochranári žiadajú zálohovanie plastových fliaš

Archívna reportáž

BRATISLAVA – Na potrebu urýchlene zaviesť zálohovanie plastových fliaš vyzvú ochranári ministerstvo životného prostredia, ale aj vládu a národnú radu v nedeľu 22. apríla pri príležitosti Dňa Zeme. Urobia tak na happeningu, ktorý sa uskutoční o 13:00 neďaleko vchodu do budovy Ministerstva životného prostredia SR na Námestí Ľudovíta Štúra v Bratislave.

Akciu organizujú zakladajúci členovia Slovenského ochranárskeho snemu - Ján Mičovský, Fero Guldan, Mikuláš Huba a Ľubica Trubíniová v spolupráci s Ingrid Vanerkovou. Ako informovala Ľubica Trubíniová, ministerstvo životného prostredia a verejnosť chcú upozorniť na to, že „stále väčšie množstvo plastových obalov končí tam, kde nemá - v prírode, na brehoch potokov a jazier, v parkoch, v riekach a následne vo svetovom oceáne, kde plávajúci ostrov z plastového odpadu dosahuje podľa najnovších údajov rozlohu 32-krát väčšiu, ako je veľkosť Slovenska“.

Slovenská republika patrí podľa predstaviteľov Slovenského ochranárskeho snemu v spracovaní komunálneho odpadu k najhorším krajinám v rámci celej Európskej únie. Na Slovensku sa odpad málo triedi a recykluje a zároveň narastajú skládky. „Takýto stav je v priamom rozpore s elementárnou logikou aj s požiadavkami európskej smernice pre odpady, ktorá je pre Slovensko ako členský štát EÚ záväzná,“ upozorňujú.

Doplňujú, že príkladom porušovania európskych pravidiel pre nakladanie s odpadom je prístup Slovenska k nápojovým obalom. „Pritom, ako ukazujú početné príklady zo zahraničia, zálohovanie je najefektívnejší spôsob, ako vrátiť plastové obaly späť do obehu, pomôcť prírode, ekonomike i bežným ľuďom“.

Nedeľný happening venovaný potrebe zaviesť zálohovanie plastových fliaš nadviaže na viaceré pokusy aktivistov zaviesť zálohovanie plastových nápojových obalov ešte zo začiatku tohto storočia. Naposledy predložili návrh právnej úpravy s takýmto cieľom Mikuláš Huba a Ján Mičovský v predchádzajúcom volebnom období, ešte ako poslanci Národnej rady SR.

Na základe ich požiadavky vypracoval analýzu riešenia tohto problému v európskych krajinách aj Parlamentný inštitút, ktorý je pracoviskom Kancelárie Národnej rady SR, pripomínajú v tlačovej správe k podujatiu členovia Slovenského ochranárskeho snemu.

Z analýzy podľa nich vyplynulo, „že v štátoch, ktoré zálohovanie praktizujú, prináša tento systém nielen environmentálne, ale aj ekonomické a sociálne benefity. A nie sú to len tzv. staré demokracie, ale napríklad aj Estónsko, Litva či Chorvátsko“.

Pozrite si súvisiace archívne reportáže:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy