Zatiahnuté
Bratislava
Matej
24.2.2025
V ovčom aj kozom mlieku zistili vírus kliešťovej encefalitídy. Ide o farmy na Slovensku
Zdielať na

V ovčom aj kozom mlieku zistili vírus kliešťovej encefalitídy. Ide o farmy na Slovensku

BRATISLAVA / Na dvoch farmách na strednom Slovensku odhalili RNA vírus kliešťovej encefalitídy. Potvrdila to celoslovenská kontrola pred začiatkom salašníckej sezóny. Zatiaľ skontrolovali 130 chovateľov, pričom nákaza sa potvrdila u dvoch z nich.

Nakazené bolo surové kozie mlieko z farmy v okrese Žiar nad Hronom a surové ovčie mlieko z farmy v okrese Zvolen. Vo štvrtok o tom informovala štátna a veterinárna potravinová správa. "U týchto dvoch chovateľov bol nariadený zákaz predaja salašníckych výrobkov, stiahnutie všetkých výrobkov, ktoré už boli predané, teda oboznámenie spotrebiteľov a takisto môžu vyrábať výrobky len za podmienky, že mlieko bude pasterizované, teda tepelne ošetrené," uviedol riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš.

Vírus kliešťovej encefalitídy sa do mlieka dostáva krvou. Mliekom sa začne vylučovať na druhý až tretí deň po nakazení zvieraťa a v mlieku sa objavuje asi za šesť dní. Častejšie sa nakazia kozy než ovce, keďže majú jemnú srsť. Na kožu oviec sa kliešte dostanú ťažšie. Kozy sa navyše na rozdiel od oviec často pasú aj v prízemných krovinách, kde sa kliešte vyskytujú. 

Problémom je, že na niektorých salašoch pridávajú do ovčieho mlieka kozie, keďže ho je výrazne viac. Takto sa potom môže nakaziť aj ovčie mlieko. Treba povedať, že kliešťovou encefalitídou sa človek väčšinou nakazí priamo. Prostredníctvom mlieka sa nakazí menej často. Napriek tomu má Slovensko najviac potravinových epidémií kliešťovej encefalitídy v Európe a zrejme aj vo svete. "Výskyt kliešťovej encefalitídy má na Slovensku vzostupný trend. Spôsobené je to najmä nízkou zaočkovanosťou. Na Slovensku máme pomerne veľa ohnísk kliešťovej encefalitídy v prírode, ale máme veľmi nízku zaočkovanosť. V Rakúsku je zaočkovanosť vyše 90 percent, dokonca aj v Čechách je vyššia," povedala epidemiologička zo Slovenskej zdravotníckej univerzity Zuzana Krištúfková. 

Nákazu kliešťovou encefalitídou netreba podceňovať. Je to zápalové ochorenie mozgu a mozgových blán. Veľa ľudí má po prekonaní ochorenia často trvalé následky, napríklad zníženú schopnosť pamäte, rovnováhy či reči, v niektorých prípadoch sa môže skončiť i smrťou. "Každý, kto konzumuje takéto výrobky, si musí byť vedomý toho, že sa môže nakaziť. Nákazám môže zabrániť buď očkovaním alebo tepelným spracovaním týchto výrobkov," dodal Krištúfková.

Pozrite si archívnu reportáž.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy