Nové informácie o afére Vietnamu. Nemecké denníky hovoria o Ficovom exporadcovi
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Nemecké média, ktoré prišli s podozrením, že osoby podozrivé z únosu vietnamského funkcionára Trinh Xuan Thanba sa stretli aj s bývalým ministrom vnútra Robertom Kaliňákom, sa o vec zaujímajú naďalej.
Denník TAZ prišiel najnovšie s informáciou, že sa na rokovaní vietnamských funkcionárov so slovenskými politikmi v hoteli Bôrik nachádzal aj muž menom Le Hong Quang, ktorý sa stal šéfom Slovensko-vietnamskej obchodnej komory. Ten podľa portálu Aktuality.sk vyštudoval v 80. rokoch v Československu a získal už aj slovenské občianstvo.
Quang v minulosti pôsobil ako poradca expremiéra Roberta Fica pre zahraničný obchod. Ako uvádzajú Aktuality.sk, v súčasnosti vedie slovenskú ambasádu v Hanoji, kde pôsobí ako najvyššie postavený diplomat chargé d´affaires. Post veľvyslanca je totiž neobsadený, no Peter Pellegrini ešte ako vicepremiér pri návšteve v Hanoji uviedol, že sa Quang stane novým veľvyslancom.
Práve Quang je podľa nemeckého denníka TAZ človek, ktorý stojí za dobrými slovensko-vietnamskými vzťahmi. Viacerí Vietnamci ale nemecký denník informovali o tom, že Quange nerobí nič zadarmo. "Od vtedy, čo je Le Hong Quang vedúcim diplomatom v Hanoji, obavujú sa nové podozrenia. Kto chce získať turistické slovenské víza, musí najprv položiť na stôl 3 000 eur. Ak chce na Slovensku pracovať, vyjde to ešte drahšie," uvádza sa v denníku.
Aktuality požiadali o reakciu aj rezort diplomacie. "Ak má ktorýkoľvek občan podozrenie z trestnej činnosti na zastupiteľských orgánoch Slovenskej republiky, žiadame ho, aby adresoval podnet vrátane príslušného dôkazového materiálu slovenským orgánom činným v trestnom konaní," reagoval hovorca rezortu Peter Susko.
Podozrenia boli aj v minulosti
Slovenské médiá na podozrenia spojené s ambasádou v Hanoji upozornil anonym aj v roku 2014. Minister Miroslav Lajčák tam dokonca poslal kontrolu, ktorá sa podľa hovorcu zameriavala na výkon diplomatických činností, konzulárnu a finančno-hospodársku agendu.