Jasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
Osemročné gymnáziá menia pravidlá. Ich budúcnosť má v rukách ministerstvo
Zdielať na

Osemročné gymnáziá menia pravidlá. Ich budúcnosť má v rukách ministerstvo

BRATISLAVA / Parlament po troch mesiacoch opäť mení pravidlá pre 8-ročné gymnáziá. Len nedávno spôsobila protesty kvóta, ktorá obmedzila počet piatakov odchádzajúcich na 8 ročné gymnáziá. Mnohé 8 ročné gymnáziá v Bratislave otvorili menej tried a niektoré žiadnu. Kvôli záchrane tried v Bratislave sa na poslednú chvíľu schválila novela zákona. Narýchlo šitú novelu ale teraz treba opraviť.

V Bratislave donedávna odchádzalo zo základných škôl na 8 ročné gymnáziá takmer 20% detí, no pre tento rok bol v bratislavskom kraji limit radikálne znížený na 10% a šance detí sú tak nižšie. V ostatných krajoch je to 5%. Prijímacie skúšky sa na gymnáziá konali práve tento týždeň. Mnohé deti sa na 8 ročné gymnázium hlásia práve kvôli rôznorodosti predmetov. Považujú to za "odrazový mostík" na akúkoľvek vysokú školu.  "Do nejakých lepších gymnázií je ťažšie dostať sa. Jedného z desiatich zoberú do toho gymnázia," povedala na kameru matka jedného z uchádzačov. 

 "Myslím, že tých detí zo základných škôl sa vyberá príliš veľa. Je to vidieť aj na prijímacích pohovoroch, hlásia sa aj tí menej talentovaní," poznamenal riaditeľ gymnázia Metodova Ján Dančík.  Kým deti písali testy, poslanci v prvom čítaní schvaľovali novelu. Kvóty sa už nebudú prerozdeľovať vrámci regiónu. Limit 5% piatakov odchádzajúcich na 8 ročné gymnázium sa prepočíta na celé Slovensko. "Definuje sa mechanizmus pre ďalšie roky, kde ministerstvo školstva bude mať väčšie kompetencie pri vytváraní kritérií," vyjadril sa poslanec NR SR za stranu SNS Jaroslav Paška.  

Podľa niektorých politikov ale aj rodičov sú 8 ročné gymnáziá akýmsi bypassom v školskom systéme. Ak by vraj nemuseli, tak svoje deti by tam nedávali. "Osemročné gymnáziá by boli dobrý prvok, keby naväzovali na vzdelávanie pre deti od druhého stupňa vyššie," vysvetlil poslanec NR SR Martin Poliačik. "Keď chcú aby deti zostali na základnej škole, tak nech zvýšia kvalitu vzdelávania," dodala na záver matka uchádzača. 

Presne to máme v pláne, hovorí ministerstvo školstva. Reforma počíta s fínskym inkluzívnym modelom vzdelávania podľa hesla najlepšia škola je najbližšia škola. "V horizonte 10 rokov, na kedy je tento národný projekt plánovaný, by sme tie gymnáziá utlmili a postupne zrušili. Nie sú totiž v súlade s fínskym modelom," objasnila plány Ministerstva školstva hovorkyňa Ria Feik Achbergerová. 

Pozrite si archívnu reportáž súvisiacu s 8 ročnými gymnáziami: 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy