Navrhujú úpravu v súdnych poplatkoch
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: swperman
Mimovládne organizácie podali hromadnú pripomienku k návrhu novely Občianskeho súdneho poriadku
Zníženie súdnych poplatkov vo veciach porušenia zásady rovnakého zaobchádzania navrhuje združenie Občan a demokracia. Spolu s ďalšími mimovládnymi organizáciami podali hromadnú pripomienku k návrhu novely Občianskeho súdneho poriadku, ktorým sa novelizuje aj zákon o súdnych poplatkoch.
"Zásadným dôvodom podania hromadnej pripomienky verejnosti je, že diskriminované osoby veľmi často predstavujú sociálne a ekonomicky najzraniteľnejšiu súčasť populácie a vysoký súdny poplatok pre ne predstavuje reálnu bariéru ochrany ich práva na rovnosť a na ochranu pred diskrimináciou," uviedla mediálna manažérka občianskeho združenia Občan a demokracia Hana Fábry.
Podľa stanoviska združenia je súčasťou požiadaviek, ktoré členským štátom EÚ kladú antidiskriminačné smernice, aj povinnosť zabezpečiť, aby súdne konania na vymáhanie povinností podľa jednotlivých antidiskriminačných smerníc boli dostupné pre ľudí, ktorí sa cítia byť poškodení pre nerovnaké zaobchádzanie.
Podľa právničky zo združenia Občan a demokracia Janky Debrecéniovej "súčasná výška súdnych poplatkov v konaniach vo veciach porušenia zásady rovnakého zaobchádzania bráni tomu, aby sa ochrany mohli domáhať všetci ľudia, ktorým sa deje diskriminácia."
Navyše neumožňuje žiadať o náhradu nemajetkovej ujmy vo výške skutočne odstrašujúcej pre subjekty, ktoré sa správajú diskriminačne. Môžu to byť napríklad školy, zamestnávatelia, poskytovatelia služieb, zdravotnícke zariadenia a pod.
"Aby si vláda splnila svoje záväzky vyplývajúce z európskych antidiskriminačných smerníc, musí presadiť zníženie súdnych poplatkov v prípadoch porušenia zásady rovnakého zaobchádzania alebo ich úplné zrušenie," uviedla Fábry.
Súčasný poplatok je najmenej tritisíc korún. Ak sa žalobca domáha náhrady nemajetkovej ujmy v peniazoch, predstavuje tento poplatok šesť percent z požadovanej sumy. "Ak by ministerstvo spravodlivosti návrh mimovládnych organizácií akceptovalo, základný poplatok by sa znížil na 2 000 korún a poplatok z náhrady nemajetkovej ujmy v peniazoch na tri percentá z požadovanej sumy," informovala Fábry.
Verejnosť môže hromadnú pripomienku podporiť na stránke občianskeho denníka changenet.sk v sekcii Kampane.