Pohotovosti a lekárne už nebudú fungovať všade rovnako. Na zmeny sa sťažujú aj lekárnici
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Zmeny prevádzky lekárni aj ambulantných pohotovostí sa dotknú každého z nás. Pohotovosť od prvého júla nebude fungovať nonstop ako sme boli desaťročia zvyknutí, ale len do 22 hodiny. A lekárne od 15. júna svoje otváracie hodiny striedavo predĺžia do 22.30. Na princípe Pohotovostnej lekárne bude vždy v spádovej oblasti, teda aj pre viac okresov, otvorená len jedna lekáreň, čo je pre ľudí nepochopiteľné. A nepáči sa to ani lekárnikom.
Momentálne slúži ambulantná pohotovosť v hlavnom meste v pracovných dňoch od siedmej večer do siedmej ráno. V dňoch pracovného pokoja slúžia lekári non stop. Čoskoro sa to ale zmení, ordinačné hodiny budú pre celé Slovensko rovnaké. "Od prvého júla bude ambulantná pohotovosť otvorená počas pracovných dní od 16.00 do 22.00 hodiny a v dňoch voľna od 7.00 do 22.00 hodiny," uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.
V prípade akútneho náhleho zhoršenia zdravotného stavu, pacienti po 22.00 hodine i naďalej môžu využívať urgenty, či záchranky. Určené sú pacientom, ktorých zdravotný stav je neodkladný, teda do rána to nepočká. V opačnom prípade sa 10 eurovému poplatku nevyhnete.Ten zostáva. "Za pohotovosť je poplatok 2 eurá. V okresoch, kde nie je pohotovosť, tak tam aj na urgente platia pacienti 2 eurá," pokračovala hovorkyňa. "Na začiatku si ľudia budú musieť zvyknúť na iný systém. Ale nikde vo svete nie je lekárska služba, ambulantná, nikde nie je do rána," skonštatovala všeobecná lekárka pre dospelých Monika Palušková.
Otváracie hodiny od 15. júna predĺžia aj lekárne. Aby si aj tí poslední pacienti vyzdvihli recept, pohotovostná lekáreň bude otvorená do 22.30 hodiny. "Považujeme to za zásah do slobody podnikania. štát niečo mení ale nediskutuje ani nekompenzuje," vyjadril sa prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrel Sukeľ. Hlavným zámerom Ministerstva zdravotníctva bola dostupnosť liekov po návšteve ambulantnej pohotovosti, ale v praxi tomu tak všade vraj nebude. "Pohotovostná lekáreň bude jedna pre spádovú oblasť, pre viac okresov. V okrese Trebišov- Kráľovský Chlmec je spádová oblasť nelogická," pokračoval Sukeľ.
Ak budú chcieť pacienti lieky z pohotovostnej lekárne budú musieť cestovať z Chlmca do Trebišova, či naopak, aj 55 kilometrov. "Je potrebné upraviť aj pohotovostné lekárne podľa geografie a demografie. Veď teraz sú pohotovosti pre pevné body s 3000 deťmi a tiež pohotovosť pre 50 tisíc detí. Pre mňa nelogické," uviedol prezident lekárnickej komory. Zákon ale dodržiavať musia, a tak od 15.júna budú podľa rozpisu lekárne otvorené dlhšie. Avšak ešte pred účinnosťou zákona, lekárnici žiadajú o úpravu šitú na realitu. Komunikujú preto s vyššími územnými celkami, ktoré rozpis pohotovostných lekárni už pripravujú.
Pozrite si archívnu reportáž o najväčšej rekonštrukcií nemocníc: