Minister nebude tolerovať úžeru, ktorej asistujú notári
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Informoval o návrhu na disciplinárne stíhanie a pozbavenie úradu notára, ktorý nezabránil exekútorovi vypratať z bytu rodinu, ktorá mala dlh voči pôžičkovej firme.
Minister spravodlivosti Štefan Harabin odmieta tolerovať prípady úžery, pod ktoré sa podpisujú aj slovenskí notári. Dnes na tlačovej besede informoval o návrhu na disciplinárne stíhanie a pozbavenie úradu notára Michala Dz., ktorého kancelária má sídlo v Novom Meste nad Váhom.
Ministerstvo spravodlivosti (MS) reagovalo na medializovaný prípad, keď tento notár nezabránil v rámci svojej právomoci exekútorovi vypratať z bytu imobilnú ženu s jej manželom ako aj ďalšiu spolubývajúcu ženu s malým synom. Naopak, notár spolupracoval pri exekúcii v prospech nebankovej spoločnosti, a k tomu neosobne, prostredníctvom svojho zástupcu.
"Nebudem tolerovať nezákonnosť a doslova hyenizmus," povedal Harabin a vyzval novinárov, aby zverejňovali prípady úžery a robili osvetu proti uzatváraniu nevýhodných zmlúv s nebankovými spoločnosťami, ktoré nie sú pod dozorom Národnej banky Slovenska (NBS).
"Ministerstvo spravodlivosti pod mojím vedením neustúpi žiadnym organizovaným skupinám ani lobistom. Za mojej éry sa nebudú legálne vyrábať bezdomovci," vyhlásil Harabin, podľa ktorého nebankové spoločnosti obchádzajú právnu úpravu o dobrých mravoch.
Ako ďalej uviedol, nebankové spoločnosti sa ešte snažia do januára 2008 "výnimočne aktivovať, aby stihli ľudí do účinnosti zákona obrať o byty iba na základe poslednej splátky." Od nového roka totiž začne platiť doplnený Notársky poriadok a doplnený zákon o dobrovoľných dražbách.
Harabin v rámci svojej právomoci podal zatiaľ disciplinárny návrh na notára Michala Dz. "Nevylučujem, že tam išlo aj o trestnú činnosť. Podnet pôjde aj na prokuratúru," uviedol Harabin.
Prokuratúra sa bude prípadom zaoberať vtedy, ak sa zistí, že na manželov Bodoríkovcov bol vyvíjaný zo strany exekútora nátlak. Harabin chce tento prípad osobne sledovať a mieni si aj "posvietiť na rýchlosť konania v tejto kauze."
"Chceli sme si zobrať pôžičku, oslovili sme nebankový subjekt a to sa nám stalo osudným," povedal Miloš Bodorík, ktorého vysťahovaniu nezabránil notár Michal Dz. Bodorík žil v bratislavskom byte so svojou manželkou, ktorá trpí sklerózou multiplex, je imobilná a odkázaná na pomoc iných. Bodoríkovci boli dlžní poslednú splátku z pôžičky 250-tisíc korún. Práve táto suma, ktorá sa rovnala istine, mala byť poslednou splátkou, dovtedy splácali úroky - mesačne po šesťtisíc korún.
"Do nášho bytu vošlo 10 ľudí, začali nám baliť všetky veci do vriec, povedali nám, že tam neoprávnene bývame a že nás prišli vysťahovať," uviedol Bodorík. Ako ďalej povedal, pri vysťahovaní bol prítomný aj zástupca notára Michala Dz. a zástupca firmy, ktorá im poskytla pôžičku. Bodoríkovci by sa mali do svojho bytu naspäť nasťahovať, rozhodol o tom Okresný súd Bratislava 4. Čakajú však, či sa odvolá firma, s ktorou uzatvorili nevýhodnú pôžičku.