Jasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
Silné búrky spôsobili lokálne povodne na viacerých miestach. Dá sa ich predpovedať?
Zdielať na

Silné búrky spôsobili lokálne povodne na viacerých miestach. Dá sa ich predpovedať?

BRATISLAVA / Bratislava, Gemer, či Spiš. Viaceré regióny v uplynulých dňoch zasiahli lokálne povodne. Ako presne sa dá predpovedať ich príchod a či sa vôbec dá, je ťažko povedať. Odborníci sa ale snažia verejnosť pred dažďami varovať.

Silné búrky a prietrže mračien spôsobili lokálne povodne na viacerých miestach Slovenska. V noci zo stredy na štvrtok na Spiši voda ničila úrodu, ale aj príbytky ľudí. Podobná skaza nastala aj na Gemeri a niekoľko dní predtým sa s masívnymi lokálnymi záplavami pasovala aj Bratislava. Ale netreba zabúdať, že jún patrí z hľadiska zrážok k najmokrejším mesiacom v roku, veď je obdobie Medardovej kvapky. Lenže keď všetky zrážky padnú v priebehu niekoľkých hodín, dochádza k riziku lokálnych povodní. "Zrážky 100 milietrov za jeden deň alebo niekde aj za pár hodín, to je priemerné mesačné množstvo. A keď to spadne za jeden deň, tak to samozrejme musí spôsobiť lokálne povodne a prívalové dažde. Malý potôčik, ktorý má bežne 10 centimetrov, tak môže urobiť dvojmetrovú riavu, ktorá všetko berie, a to dva metre je ešte spodná hranica, lebo už bolo aj desať metrov," objasnil meteorológ Peter Jurčovič. 

Aké náhle výkyvy spôsobili silné prívalové dažde v niektorých lokalitách Slovenska, je dobre vidieť aj na zrážkomerných staniciach hydrologickej služby. "Prišli dažde, napršalo a potom zase hladina klesá. Je to však veľmi výrazná zmena," povedal meteorológ. 

Na Spiši spadlo v noci zo stredy na štvrtok 60 milimetrov zrážok a hoci to spôsobilo skazu, o extréme sa ešte stále hovoriť nedá. Slovenský rekord v obci Salka neďaleko Štúrova, je takmer štyrikrát vyšší. "Slovenský rekord za 24 hodín je 232 milimetrov, z toho 228 za 65 minút. To sú zrážky, ktoré sa bežne nevyskytujú ani v trópoch, a to bolo v roku 1950, takže je vidieť, že aj v minulosti bývali také zrážky. Aj inde v Európe sú rekordy na úrovni až 400 milimetrov," uviedol Peter Jurčovič. 

Kde presne sa búrkové mraky vypršia a či len pokropia zem alebo vo vode vykúpu všetko v okolí niekoľkých kilometrov, meteorológovia vopred predpovedať nevedia. S väčšou presnosťou dokážu blížiacu sa búrku lokalizovať najskôr tri hodiny vopred a aj to sa ešte stále môže zmeniť. S vysokým rizikom preto treba podľa Petra Jurčoviča určite počítať ešte minimálne ďalších 31 dní, keď by toto šialené medardovské obdobie malo konečne ustať. "To najhoršie obdobie z hľadiska medardovej kvapky býva tretia vlna dažďov. To sú takzvané prokopské dažde, a to býva najšastejšie medzi 3. a 15. júlom, takže to nás ešte len čaká. Treba rátať s takýmto počasím Pribúdajú nám extrémy a toto je jeden z nich a dosť nebezpečný," dodal Peter Jurčovič. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy