S letnými prázdninami rastie aj počet úrazov. Pozrite sa, ktoré miesta sú pre deti rizikové
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Počas letných mesiacov rastie počet detských úrazov. Ako vyplýva zo štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), minulý rok muselo byť hospitalizovaných 13 231 detí v dôsledku úrazu, čo je o 200 viac ako predminulý rok. Pozrite sa, ktoré miesta sú považované za rizikové.
Niektoré úrazy sa môžu skončiť aj tragicky. V dôsledku úrazu minulý rok zomrelo 20 detí, čo je o päť viac ako v roku 2016. Ako ďalej informuje hovorca NCZI Boris Chmel, veľmi dôležitá je prevencia, na čo má dieťa upozorňovať predovšetkým rodič. Je dobré, ak väčšie deti poznajú základné pravidlá prvej pomoci, ale vždy platí, že deti majú k úrazu privolať dospelého človeka, odporúča NCZI.
"Stačí len malá nepozornosť a môže dôjsť k úrazu. V lete deti trávia viac času bez dozoru s kamarátmi, predvádzajú sa a výsledkom sú častejšie zranenia,“ upozorňuje centrum. Podľa štatistík NCZI najviac, 3 900 detí bolo hospitalizovaných s úrazom hlavy, pričom najčastejšie išlo o vnútrolebkové poranenia, ktoré utrpelo takmer 2 800 z nich. Hornú končatinu si zlomilo 2 2000 detí a 740 dolnú. "Dnešné deti väčšinu času trávia v škole, pri televízore, pri počítači. To znamená, že sú motoricky menej obratné. Prevencia vzniku úrazov cez prázdniny spočíva v tom, že deti by mali mať nejakú pravidelnú pohybovú aktivitu v priebehu celého roka," uviedol doktor Viliam Dobiáš.
Rizikové miesta
Rizikom sú vodné plochy, kde nevidieť dno a deti tam rady skáču. Práve tu vznikajú poranenia chrbtice. Minulý rok bolo hospitalizovaných 250 detí so zlomeninami chrbtice."Dieťa sa dokáže ponoriť pod hladinu za 5 - 10 sekúnd. V dnešnej ére mobilov a tabletov stačí napísať niekoľko slovnú sms-ku, pozerať do telefónu, sedieť pri brehu, sledujem dieťa. Napíšem krátku sms-ku a to dieťa už nevidím. Už je utopené," poznamenal ďalej Dobiáš. Najlepšou prevenciou sú v tomto prípade plavecké kurzy. Štát ich chcel dotovať, no stále ostávajú dobrovoľné. Na Slovensku totiž na povinné plavecké kurzy nemáme dostatok vhodných bazénov.
Menšie deti by mali mať dospelí stále na očiach, môžu na seba stiahnuť ťažké predmety, či zjesť rôzne predmety zo zeme. "V roku 2017 muselo byť hospitalizovaných 230 detí s cudzím telesom v tráviacej sústave," upozorňuje Chmel a dodáva, že nepríjemné a vážne úrazy sa stávajú najčastejšie pri hrách a športe.
Na ihriskách, pri korčuľovaní a naháňaní sú najčastejšími úrazmi zlomeniny rúk, nôh, ťažké poranenia hlavy a chrbtice, vnútorné poranenie brucha a hrudníka. Deti sa často hrávajú v opustených budovách a na nestrážených staveniskách, kde im hrozia pády z výšky, zavalenie stavebným materiálom, ale nezriedka aj úrazy elektrickým prúdom.
Pozrite si archívnu reportáž o tom ako pittbul zachránil dieťa: