Záhrada v lete. Na oddych v nej zabudnite
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / O záhrade v lete máme asi takú predstavu, že si len vyložíme nohy a kocháme sa pekným prostredím. Maximálne pozbierame nejakú úrodu. To je ale iba pohľad laika, dobrý záhradkár totiž vie, že úplný oddych si nemôže dopriať ani v letných mesiacoch, pretože roboty je veru dosť.
Máme tri druhy záhrad - zeleninovú, bylinkovú a ovocnú. "V zeleninovej je toho dosť, čo robiť. Zbierame úrodu, ktorú sme siali na jar. Hovoríme o reďkovke, hrášku, šaláty, cibuľu, cesnak. A keď všetko vyberieme, najlepšie by bolo, do ohradky zasiať niečo, čo ešte v lete vyrastie," opisuje záhradný realizátor František Laššák. Ak sa rozhodnete nesadiť nič, treba ju pripraviť na ďalšiu sezónu. "Naplytko, nie hlbokú orbu, naplytko ju prekopať, preryľovať, prerotavatorovať, zbaviť burín, zvyškov a pripraviť to následne na novú plodinu v tejto sezóne, alebo až na ďalšiu," dodáva záhradný architekt Martin Čurda.
"Vysievame napríklad aj špenát, môžeme aj rukolu, šalát. Všetko je to o tom, že ak to stihneme do polovice júla, tak ich môžeme zberať koncom septembra, v októbri," povedal Laššák.
Bylinky
- Odstraňujeme výhonky a odštipujeme lístočky, aby rastlina zosilnela
- Bylinky sú v tomto období najsilnejšie. Môžeme ich sušiť a mraziť alebo použiť čerstvé do čajov, šalátov
- Dosadíme jednoročné bylinky ako bazalka a petržlen, ktoré o niekoľko týždňov využijeme v kuchyni
Ovocná záhrada
- zberáme jahody, ríbezle, egreše, višne, maliny a v chladnejších oblastiach neskoré čerešne, marhule, skoré odrody broskýň, jabĺk a hrušiek.
- po zbere čerešní je ideálny čas na ich rez. Presvetlíme vysoké a staré stromy. Uľahčíme si tak zber v nasledujúcom roku. Taktiež zrežeme staré výhony u ríbezlí, z nových výhonov ponecháme iba 4.
- V prípade, ak je na stromoch veľa ovocia, podoprieme ich, aby sa pod ťarchou nezlomili.
- Ak naopak – nerodia - stromy aj napriek tomu poriadne zalievame. Zabezpečíme si tak dobré nasadenie nových pukov a dobrú úrodu na budúci rok.
- Je vhodné obdobie na štepenie višní, čerešní a stromčekových ríbezlí.
- Vyväzujeme letorasty viniča a ošetrujeme proti múčnatke, perenospóre a botrytíde.
- Preriedime jahody – odstránime staršie rastliny a v jahodovisku ponecháme len jedno, dvoj a maximálne trojročné.