Polojasno
11°
Bratislava
Katarína
25.11.2024
Chystáte sa odletieť na dovolenku? Poradíme vám, čo si so sebou (ne)vziať do lietadla
Zdielať na

Chystáte sa odletieť na dovolenku? Poradíme vám, čo si so sebou (ne)vziať do lietadla

BRATISLAVA / Zbaliť sa na dovolenku môže znieť jednoducho. Nahádzať oblečenie do kufra, zbaliť opaľovací krém a samozrejme doklady. No na letisku môže byť odrazu všetko inak.

Veronika Šefčíková hovorkyňa letiska M.R.Štefánika porozprávala ako sa vyhnúť problémom na letisku a čo rozhodne pri cestovaní nerobiť. Množstvo ľudí totiž chodí napríklad na letisko s prefoteným cestovným pasom. "Minulý rok sa to na letisku stávalo často. Skoro každý druhý cestujúci mal len fotokópiu svojho pasu, keďže si zabudol originál občiansky či pas vo fotokopírke," uviedla Šefčíková. Ak si ale pas či občiansky prefotíte nebude vám to na škodu. Môže sa vám totiž zísť v prípade straty, aby ste sa mali čím neskôr preukázať. 

Dôležitá ja aj platnosť pasu. Pre krajiny ako Turecko, Omán, Spojené arabské emiráty platí, že je potreba mať tento doklad platný ešte 6 alebo 5 mesiacov po návrate z krajiny. Platí to aj pre malé deti, ktorým sa pas vydáva na 2 roky. Pri nedodržaní týchto pokynov sa ľahko stane, že vás na palubu lietadla nepustia.

Prípady kedy sa na palubu nedostanete

"Už 11 rokov platia obmedzenia na tekutiny, pasty, gély, spreje. Všetko iba do 100 mililitrov si možno vziať do príručnej batožiny. Mnohí cestujúci si ale neuvedomujú, že sa to vzťahuje aj na potraviny, akými sú bryndza, maslo, kečup, treska, horčica, paštéty. Všetko taktiež len do 100 gramov," upozornila hovorkyňa letiska. Prísny zákaz samozrejme platí pre akékoľvek zbrane a trhaviny. Na palube lietadla sú ale zakázané aj ich napodobneniny, ktoré možno nájsť u detí v podobe hračiek. 

"Zákaz ale platí aj pre ostrie nad 6 centimetrov. To znamená, že pilník alebo manikúrové nožničky, ktoré majú ostrie menšie ako 6 centimetrov si do lietadla vziať môžete," pokračovala. Každá letecká spoločnosť má ale vlastné pravidlá. Najväčšia letecká spoločnosť, ktorá lieta z Bratislavy,  mala pravidlo, že pri zlomenine to treba doložiť papierom od lekára. "Teraz už ale so sadrou odletíte, no pozor si treba dať na zlomeniny dolných končatín. Tam totiž treba mať lekárske potvrdenie," upozornila Šefčíková. 

Čo sa týka liekov, tie na palube môžu byť. Aj kvapky a tekutinové lieky do 100 mililitrov môžu byť v príručnej batožine. Zdravotne znevýhodnení, konkrétne vozičkári, sa musia nahlásiť minimálne 48 hodín pred odletom, že budú potrebovať na letisku asistenciu. "Na letisku sa nachádza miesto, kam príde zazvoniť a následne k nemu príde asistencia, ktorá mu bude pomáhať," vysvetlila hovorkyňa. 

Pri preprave zvierat je nutné to vopred na letisku nahlásiť, prípadne cestovnej agentúre. Zvieratá musia byť umiestnené v pevnej prepravke s jedlom, vodou. Umiestnené by malo byť pod sedadlom oproti vám, ak ide o menšieho psa, mačku, činčily. 

Alkohol pred odletom 

U ľudí je zvykom, že sa pred odletom potužia nejakým tým poldeci, a to najmä ak cestuje partia. S alkoholom si ale treba dať pozor. Ak začnete vykazovať známky opitosti či agresie je viac ako pravdepodobné, že budete z dopravy vylúčený. Na dovolenku tak neodletíte. "Vo vzduchu sa telo človeka správa inak. Hoci na zemi ešte nemusí byť úplne pod vplyvom alkoholu a mať zlé správanie, no na palube sa jeho správanie môže prejaviť úplne opačne," objasnila Ševčíková z bratislavského letiska. Do lietadla je rovnako zakázané vniesť aj vývrtky na fľašu vína 

Na palubu s jedlom? Áno, je to možné. Mnoho ľudí si myslí, že v lietadle nemôže mať žiadne svoje občerstvenie. Obložené chleby, bagety, ovocie, cukríky sú potraviny, ktoré si napríklad so sebou kľudne môžete pribaliť. Sústrediť sa treba len na tie tekuté, respektíve na ich množstvo. Avšak len v príručnej batožine. 

Kozmetika a elektronika na palube

Pri balení batožiny je potrebné kozmetiku zabaliť špeciálne. A to do plastových vreciek, ktoré možno, pred bezpečnostnou kontrolou, zakúpiť aj na letisku. Ak si kozmetiku zbalíte už doma, vrecká musia byť takzvané zip- uzatváratelné. 

Všetky elektronické prístroje ako je notebook, telefón, hudobný prehrávač, nabíjačka, čítačka či power bank sú povolené. Fény a kulmy na vlasy sú povolené v príručnej batožine takisto. Pozor si ale treba dať na ihlice na pletenie. Tie sa považujú za nebezpečný predmet a sú zakázané. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy