Diviaky im rozryli polia, zničili celú úrodu, ale škody im nemá kto nahradiť
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
LIPTOV / Divá zver spôsobí poľno-hospodárom každoročne obrovské škody. Problém s premnožením sa však dlhodobo nedarí vyriešiť. V Liptovskom Jáne zničila črieda diviakov úrodu v lokalite, o ktorej si domáci mysleli, že je bezpečná.
Na rodinu pána Jána čakalo po návrate z dovolenky nepríjemné prekvapenie. Namiesto takýchto krásne rozkvitnutých zemiakov našli len holé, rozryté pole. "Oni tými klami to podoberú a takto to vytiahnu von a už je z toho nič. Tam boli pekné stopy veľké diviačie s malými ratičkami, čo mali diviačiky malé, no a týmto pádom sme skončili tuná na tejto roli so zemiakmi," opisuje situáciu pestovateľ Ján Císar.
Rovnakú spúšť napáchala črieda diviakov aj na okolitých zemiakových políčkach. Podľa domácich sa to v takomto rozsahu nikdy v minulosti nestalo. "Ľúto nám je tej roboty, lebo chodili sme tuná tri rodiny tuná okopávať, sme dali strašiaky, dole sme dali pichľavý drôt, no ale nestačilo," tvrdí ďalšia poškodená Emília. Zisťovali sme, či sa takto poškodení pestovatelia môžu domáhať náhrady škody a na koho sa majú s takouto požiadavkou obrátiť. "Poškodený pestovateľ si môže vymáhať škodu od poľovného združenia, ktoré na danom mieste vykonáva svoju činnosť. Skúsenosti našich poľnohospodárov hovoria o tom, že vymáhanie škôd je veľmi komplikovaný a najmä časovo náročný proces," potvrdila Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK.
"Mrzí nás to, ale v tomto prípade od nás nemôžu žiadať nič, sú to nepoľovné plochy. Sme v tomto smere bezmocní. My môžeme loviť zver najbližšie 200 metrov od trvale obývaného domu," hovorí Radovan Sokol, predseda PZ Svätojánska dolina. "Aspoň upozorníme na túto situáciu, lebo je to dosť nebezpečná situácia, nedaj bože aby taká črieda napadla ľudí, lebo vieme že diviačice keď majú mladé sú nebezpečné, majú aj veľké kly," hovorí poškodený pestovateľ Ján Císar.
Poľovníci o premnoženej zveri, ktorá stráca plachosť veľmi dobre vedia. Už dávnejšie prijali opatrenia. "V minulosti, keď sa lovilo v tomto revíri 3kusy diviačej zvery, maximálne 5, dnes ich lovíme 30," tvrdí Sokol. "Najväčšie problémy s premnoženou zverou majú poľnohospodári v okrese Levice, Lučenec, Liptov, Prievidza alebo Poltár. Podľa nášho názoru sa však situáciu nedarí adekvátne riešiť, čo je momentálne aj vzhľadom na hroziacu nákazu africkým morom ošípaných z okolitých krajín oveľa viac alarmujúce," hovorí Jana Holéciová.