Polojasno
Bratislava
Klaudia
17.11.2024
Odborári hrozia štrajkom
Zdielať na

Odborári hrozia štrajkom

Zdroj: ozkovo.sk

Zamestnávatelia v strojárskom a elektrotechnickom priemysle sa nevedia dohodnúť s Odborovým zväzom KOVO.

Zamestnávatelia v strojárskom a elektrotechnickom priemysle sa nevedia dohodnúť s Odborovým zväzom KOVO na podmienkach nových Kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa.

Odborári hrozia, že v najbližších týždňoch preto vyhlásia štrajkovú pohotovosť a neskôr prípadne pristúpia k rôznym nátlakovým akciám vrátane štrajku. "Našou snahou je dohodnúť sa. Počítam však, že koncom januára by sme mohli byť pripravení na štrajk," povedal ČTK predseda OZ KOVO Emil Machyna. Vedenie zväzu zasadne ešte do konca roka a pravdepodobne vyhlási štrajkovú pohotovosť, dodal.

Podľa Machynu sa odborári nevedia so zamestnávateľmi dohodnúť najmä na zvyšovaní miezd a niektorých podmienkach pre prácu odborov v podnikoch. Zástupcovia zamestnancov údajne požadujú nárast platov o sedem percent, zamestnávatelia im ponúkajú iba trojpercentné zvýšenie.

Zamestnávatelia však tvrdia, že mzdy nie sú hlavným problémom. "Nejedná sa o mzdy, ale o výhody pre zamestnávateľov, ktoré im boli zobraté v novom Zákonníku práce. Malo by sa to kompenzovať aspoň tam, kde to zákony dovolia," povedal ČTK hlavný vyjednávač Zväzu strojárskeho priemyslu (ZSP) Juraj Borgula. Firmy chcú podľa neho presadiť do kolektívnych zmlúv napríklad nadčasy, ktoré obmedzila novela pracovného práva.

Dohodnúť sa s odborármi údajne nevedia ani na úprave pracovných zmlúv na dobu určitú či niektorých podmienkach bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.
Odborári zorganizovali celoštátny hodinový štrajk v roku 2003 počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Zapojilo sa do neho vtedy asi pol milióna ľudí. Odbory očakávali, že vláda bude po štrajku vo väčšej miere akceptovať ich požiadavky na zmiernenie dopadov chystaných reforiem v sociálnej sfére a zdravotníctve.

Vo februári tohto roka štrajkovala aj väčšina letových navigátorov, po niekoľkých dňoch však od protestu upustili. Štrajky na Slovensku zatiaľ neprerástli do takých rozmerov ako napríklad v západnej Európe.

Zdielať na

Najčítanejšie správy