Polojasno
Bratislava
Klaudia
17.11.2024
Slovensko je oficiálne súčasťou schengenského priestoru
Zdielať na

Slovensko je oficiálne súčasťou schengenského priestoru

Zdroj: SITA/Tomáš Benedikovič

Úderom polnoci sa Slovenská republika oficiálne stala súčasťou schengenského priestoru, ktorý zahŕňa 25 európskych štátov.

Úderom polnoci sa Slovenská republika oficiálne stala súčasťou schengenského priestoru, ktorý zahŕňa 25 európskych štátov.

V rámci tohto priestoru sa môžu občania Slovenska pohybovať bez kontrol na hraniciach. Na, teraz už bývalý, hraničný priechod Bratislava - Berg, túto udalosť prišlo osláviť niekoľko stoviek ľudí.

Minister vnútra Robert Kaliňák a starosta luxemburského mesta Schengen Roger Weber presne o polnoci zdvihli závory na slovensko-rakúskom priechode Bratislava - Berg. Slovensko sa stalo súčasťou schengenského priestoru.

Udalosť, ktorá znamená, že občania Slovenska sa môžu pohybovať bez kontrol na hraniciach členských štátov schengenu, prišlo osláviť niekoľko tisíc ľudí. "Mnohí si pamätáme, ako sme pred rokom 1989 nemali šancu dostať sa cez túto hranicu. Som veľmi rád, že dnes padla posledná tehla železnej opony," povedal minister vnútra. Oficiálne oslavy vstupu Slovenska do schengenského priestoru ukončil po polnoci ohňostroj.

Posledné minúty pred otvorením hranice mohli záujemcovia využiť aj na získanie poslednej pečiatky z hraničného priechodu Bratislava - Berg do svojho pasu, niekoľko desiatok pečiatok v improvizovanej colnici dal aj minister Kaliňák.

Pred samotným otvorením hraníc odznel rozkaz ministra vnútra, ktorým nariadil všetkým príslušníkom policajného zboru služobne zaradeným na oddelenia hraničnej polície ukončiť od piatka 21. decembra vykonávanie kontrol na hraničných priechodoch s Českou, Maďarskou, Poľskou a Rakúskou

Oslavy vstupu Slovenska do schengenu začali vo štvrtok predpoludním, keď za zvukov Ódy na radosť slávnostne prepílili predseda vlády Robert Fico a rakúsky kancelár Alfred Gusenbauer závoru na hraničnom priechode Bratislava - Berg. Napriek tomu, že bola špeciálne na túto príležitosť narezaná, pomôcť im musel prezident Ivan Gašparovič. "Celý vstup do schengenu bol veľmi náročný. Bolo by veľmi zlé, keby prepílenie rampy trvalo iba dve sekundy. Myslím si, že to bolo symbolicky úplne presné," zhodnotil vo štvrtok premiér Robert Fico. Oslavovalo sa aj na viacerých hraničných priechodoch s Českou, Maďarskou, Poľskou a Rakúskou republikou.

Schengenský priestor voľného pohybu osôb sa o polnoci zo štvrtka na piatok rozšíril z 15 na 24 krajín. Obyvatelia Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Poľska, Slovenska, Slovinska a Českej republiky slávnostne privítali otvorenie pozemných hraníc, zatiaľ čo v maltskej Valette zrušili pasové kontroly pre trajekty z európskej pevniny. Vďaka hodinovému časovému posunu zrušila hraničné kontroly ako prvá trojica pobaltských štátov.

Spomedzi starých členských krajín Európskej únie do schengenu nepatria iba Veľká Británia a Írsko, ktoré naďalej uplatňujú hraničné kontroly. Z nečlenských krajín do priestoru patria Nórsko a Island, onedlho by sa malo pripojiť aj Švajčiarsko. Z desiatich krajín, ktoré do EÚ vstupovali v roku 2004, sa súčasťou systému zatiaľ nestane iba Cyprus, rovnako ako Rumunsko a Bulharsko, ktoré do únie vstúpili na začiatku tohto roku.

Európska komisia (EK) vo štvrtok vyjadrila potešenie nad rozšírením schengenského priestoru. "Od dnešného dňa môžu ľudia cestovať v rámci 24 krajín schengenského priestoru bez stresu a bez kontrol na vnútorných pozemských či morských hraniciach - tak z Portugalska do Poľska ako z Grécka do Fínska. Spoločným pričinením sme odstránili hraničné kontroly, tieto človekom umelo vybudované prekážky brániace mieru, slobode a jednote v Európe, a zároveň sme vytvorili podmienky pre zvýšenú bezpečnosť," vyhlásil predseda EK José Manuel Barroso.

Slovenský a český premiér Robert Fico a Mirek Topolánek v piatok oslávia pripojenie svojich krajín k schengenu spolu s českým a slovenským eurokomisárom Vladimírom Špidlom a Jánom Figeľom na česko-slovenskej hranici medzi Holíčom a Hodonínom. Podľa Figeľa je pristúpenie Slovenska k schengenu "ďalším historickým a dôležitým krokom v integračnom procese, ktorý rozvíja našu spoločnú európsku perspektívu".

Špidla považuje vstup našich krajín do schengenu za "najlepší dôkaz, že proces európskej integrácie má úplne hmatateľný prínos a jeho pozitívne dopady môže pocítiť doslova každý z nás". Od piatku je možné hranice prekračovať na ľubovoľnom mieste, teda aj cez takzvanú "zelenú hranicu", mimo doterajších oficiálnych hraničných priechodov.

Schengenskú dohodu podpísali 14. júna 1985 v luxemburskom mestečku Schengen. Schengenské opatrenia ustanovujú zrušenie kontrol na vnútorných hraniciach členských štátov schengenského priestoru, vytvárajú spoločné pravidlá kontrol na vonkajších hraniciach, ustanovujú spoločnú vízovú politiku a zavádzajú sprievodné opatrenia, ktoré umožňujú zrušiť kontroly na vnútorných hraniciach.

Zdielať na

Najčítanejšie správy