Polojasno
Bratislava
Klaudia
17.11.2024
Zbojníci prepílili závoru na priechode v Lysej Poľane
Zdielať na

Zbojníci prepílili závoru na priechode v Lysej Poľane

Zdroj: SITA/Rastislav Ovšonka

Hranicu v Lysej Poľane tvorí už len potok Bialka/Biela

Malopoľský maršálek Marek Nawara a podpredseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Baran dnes o polnoci prepílili poslednú závoru na hraničnom priechode v Lysej Poľane.

"Hranicu sme prvýkrát pílili, keď sme vstúpili do Európskej únie, ale stále tu bola určitá bariéra a dnes sme už slobodní ľudia," povedal počas osláv vstupu oboch krajín do schengenského priestoru Milan Baran. Pri tejto slávnostnej udalosti nechýbali ani dary.

Prvým bola časť závory, ktorú obaja prepílili. Okrem toho malopoľský maršálek daroval podpredsedovi PSK vrecko plné soli z bane Wieliczka. Baran priniesol svojmu poľskému partnerovi dva demižóny vína. "Tak ako v tej rozprávke, soľ je najvzácnejším darom a dnes sme dostali ten najvzácnejší dar, stali sme sa krajinami veľkej Európy," povedal Baran.

Celé oslavy na Lysej Poľane boli v duchu goralského folklóru. Gorali zo slovenskej i poľskej strany hrali spoločnú muziku. Malopoľský maršálek i podpredseda PSK mohli píliť rampu na hranici len potom, ako ich gorali dočasne pasovali za zbojníkov.

Z budovy colnice v Lysej Poľane, ktorá je už na poľskej strane, odstránili už historickú informačnú tabuľu s upozornením, že na tomto mieste sa nachádza hraničný priechod a hraničná stráž, ktorú na Lysej Poľane osadili už v roku 1925. Z budovy hraničnej stráže na poľskej starne zmizol po polnoci aj slovenský znak.

Ešte pred polnocou dali poľskí a slovenskí policajti záujemcom posledné pečiatky do pasov. Zábava na Lysej Poľane pokračovala až približne do 2:00. Organizátori z Malopoľského vojvodstva pripravili pre všetkých účastníkov miestnu špecialitu "bigosz", hrachovú polievku, chlieb s masťou a teplý čaj s kávou.

Priechod Lysá Poľana bol pred novembrom 1989 dlhé roky jedným z mála hraničných priechodov na slovensko-poľskej hranici a tiež postrachom pre cestujúcich. Dnes je budova opustená a bez policajných kontrol. Objekty hraničnej stráže na poľskej strane pravdepodobne získa správa poľského Tatranského národného parku.

Hranicu v Lysej Poľane tvorí už len potok Bialka/Biela.

Zdielať na

Najčítanejšie správy