Jasno
Bratislava
Klaudia
17.11.2024
Posledné oslavy rozšírenia
Zdielať na

Posledné oslavy rozšírenia

Predstavitelia Európskej únie, Maďarska, Rakúska a Slovenska sa zúčastňujú na poslednom kole osláv pri príležitosti vstupu deviatich nových krajín do schengenského priestoru. <b>VIDEO: Ako oslavoval tentokrát "Shengen" Róbert Kaliňák</b>

Predstavitelia Európskej únie, Maďarska, Rakúska a Slovenska sa zúčastňujú na poslednom, sobotňajšom kole osláv pri príležitosti vstupu deviatich nových krajín do schengenského priestoru.

Deň po zrušení hraníc, vďaka ktorému je teraz možné precestovať Európu od Estónska do Portugalska bez pasových kontrol, sa posledná ceremónia koná najskôr na rakúsko-maďarskej hranici v Hegyeshalome.

Na slávnostnom otvorení hraníc sa zúčastňuje predseda Európskej komisie José Manuel Barroso, portugalský premiér zastupujúci predsednícku krajinu EÚ José Sócrates a taktiež premiéri Maďarska Ferenc Gyurcsány, slovenský predseda vlády Robert Fico a rakúsky minister vnútra Günther Platter. Barroso, Sócrates a Platter by mali následne poobede odcestovať do Skofije na hranici medzi Talianskom a Slovinskom, kde sa k nim pripojí slovinský premiér Janez Janša a taliansky minister vnútra Giuliano Amato.

Rozšírenie schengenského priestoru je pre Európu veľmi dôležitým momentom, vyhlásil v sobotu v hraničnom trojuholníku Maďarska, Rakúska a Slovenska na hraničnom priechode Hegyeshalom - Nickelsdorf José Manuel Barroso a dodal, že sa teší na novú Európu spojenú v mieri, slobode a demokracii. Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány uviedol, že hranice desaťročia rozdeľovali, ale teraz sa z tohto "územia nikoho" stáva pôda demokracie a slobody, ktorá už nebude rozdeľovať ale spájať. Slovenský premiér Robert Fico poďakoval za tento "nádherný vianočný darček pre všetkých obyvateľov Európy."

Pozrite sa ako sa oslavovalo u nás a ako celý "Schengen" prežíval minister vnútra Róbert Kaliňák

Slovinsko ako prvá krajina bývalej Juhoslávie, ktorá vstúpila do Európskej únie a eurozóny, bude odteraz kontrolovať aj 760-kilometrovú hranicu schengenského priestoru. V piatok o polnoci sa k 15 krajinám schengenského priestoru pridalo deväť nových krajín - Česká republika, Estónsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Malta, Poľsko, Slovensko a Slovinsko.

V rámci Európy sa tak bude môcť voľne pohybovať celkovo 400 miliónov ľudí z 24 krajín. Pôvodnými signatármi Schengenskej dohody z roku 1985 boli Rakúsko, Belgicko, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Island, Taliansko, Luxembursko, Holandsko, Nórsko, Portugalsko, Španielsko a Švédsko. Európska únia odhaduje, že náklady na rozšírenie schengenského priestoru, ktoré si vyžiadalo roky príprav, dosiahli približne miliardu eur, ktoré boli použité na zvýšenie bezpečnosti na vonkajších hraniciach zóny.

Zdielať na

Najčítanejšie správy