Betlehemské svetlo svieti na Lomnickom štíte
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: depe1
Svetlo na Lomnický štít priniesli podtatranskí skauti už po 15. raz. Tohto roku skautom prialo počasie.
Betlehemské svetlo žiari na Lomnickom štíte. Na toto najvyššie stále obývané miesto v Slovenskej republike v nadmorskej výške 2633 metrov ho dnes ráno vyniesli popradskí a kežmarskí skauti.
"Je to symbol. Betlehemské svetlo znamená pokoj a ochranu nad všetkými slovenskými mestami a dedinami a ľuďmi dobrej vôle," povedal Peter Linek, skautským menom Bill z Podtatranskej skautskej oblasti, 78. zbor Tatranské orly z 3. oddielu Spachtošov.
Svetlo na Lomnický štít priniesli podtatranskí skauti už po 15. raz. Tohto roku skautom prialo počasie. Kým celá Popradská kotlina bola ponorená v hmle s teplotami pod bodom mrazu, Na Skalnatom plese i Lomnickom štíte bolo slnečno a príjemne teplo.
Medzi skautmi, ktorí vyniesli Betlehemské svetlo na Lomnický štít, boli aj 85- a 84-roční skauti Július Maličký a Anton Felber. "Tohto roku robím vedúceho old skautov tu na Lomnickom štíte už po štrnástykrát. Svetlo znamená lásku a pokoj na svete. Ide mi do plaču, to sú moje pocity," povedal A. Felber, skautským menom Penzista, ktorý je skautom už od roku 1936. Za svoje členstvo v skautingu sedel A. Felber aj vo väzení. Raz bol zatvorený len preto, že nechcel po nástupe komunizmu odovzdať svoj skautský odev.
Betlehemské svetlo bude svietiť na Lomnickom štíte nielen zamestnancom najvyššie položeného pracoviska, ktorými sú zamestnanci Tatranských lanových dráh a pracovníci Slovenského hydrometeorologického ústavu a Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied, ale aj všetkým návštevníkom. Svetlo sa nachádza v kaviarni Dedo, odkiaľ je priamy prístup na terasu s výhľadom na celú Popradskú kotlinu.
Betlehemské svetlo začalo svoju púť v Izraeli z Baziliky Narodenia Pána v Betleheme. Slovenskí skauti prevzali plameň vo Viedni. V nedeľu, 16. decembra, začalo svetlo púť do slovenských miest a dedín. Ešte v ten deň ho popradskí skauti odovzdali poľským kolegom na hraničnom priechode Lysá Poľana.
Betlehemské svetlo roznášajú skauti až do Štedrého dňa do ďalších miest a obcí bez vlakových staníc, do tisícok kostolov, domácností, azylových domov a domovov sociálnej starostlivosti.
Skauting na Slovensku funguje od roku 1913. Bol však trikrát násilne zlikvidovaný. Okrem kratších období vojen, skautov na 40 rokov umlčal komunistický režim. Po roku 1989 Slovenský skauting obnovil svoju činnosť. V súčasnosti má Slovenský skauting približne 8000 členov. Roznášanie plamienka do všetkých kútov Slovenska symbolicky ukončí oslavy storočnice svetového skautingu, ktoré počas celého roku 2007 spoločne oslavovalo 38 miliónov skautov a skautiek v 216 krajinách sveta.