Zdravotníctvu chýbajú lekári, univerzity prijmú viac študentov. Aj tých, čo tento rok pôvodne neprijali
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Lekárske fakulty v Bratislave v Martine a v Košiciach dodatočne príjmu na štúdijný odbor všeobecné lekárstvo aj študentov, ktorí pri tohtoročných prijímačkách skončili pod čiarou. Oznámil to premiér, nakoľko v našom zdravotnom systéme akútne chýbajú lekári, vláda vyčlení 2 milióny eur, aby ďalších 180 záujemcov o medicínu mohlo od septembra študovať. Ministerka zdravotníctva tiež zároveň predstavila novú koncepciu fungovania v našich nemocniciach s prioritou kvality.
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chystá reprofilizáciu nemocníc na Slovensku. Vyplýva to z konceptu rozvoja ústavnej zdravotnej starostlivosti, o ktorom informovala na tlačovej konferencii šéfka rezortu zdravotníctva Andrea Kalavská. Ako priblížila, nemocnice by sa mali rozdeliť na nemocnice 1. typu, kde bude dostupná všeobecná zdravotná starostlivosť. Pri nemocniciach 2. typu by malo ísť o špecializované pracoviská. Koncové pracoviská budú ústavy, vysokošpecializované srdcovo-cievne, onkologické a iné. Takýmto nastavením chce ministerstvo podľa Kalavskej dosiahnuť, aby spektrum výkonov bolo špecializované.
Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) považuje riešenie súčasného stavu slovenských nemocníc za jednu z kľúčových tém kvalitnejšej zdravotnej starostlivosti pre pacienta. "Veríme, že viac peňazí na lôžko, ktoré by návrh v praxi priniesol, sa odzrkadlí aj v modernizácii lôžok, ale aj celkového prostredia v nemocniciach. Nehovoriac už o tom, že viac personálu na lôžko by malo umožniť aj sestričkám a lekárom venovať viac času komunikácii s pacientom, čo je mimoriadne dôležitý faktor liečby,“ uviedla v stanovisku prezidentka AOPP Mária Lévyová.
Asociácia víta aj to, že uvoľnené kapacity v nemocniciach chce ministerstvo a poisťovne reprofilovať na dlhodobú lôžkovú starostlivosť. Títo pacienti v súčasnosti totiž nemajú podľa AOPP veľa možností, ako sa dostať k adekvátnej starostlivosti. Navyše s tým, ako bude Slovensko nevyhnutne starnúť, sa tento problém bude ešte zväčšovať. "AOPP momentálne spolu s ďalšími partnermi pripravuje návrh stratégie riešenia problému dlhodobej starostlivosti. Reprofilizácia lôžok v nemocniciach na oddelenia dlhodobej starostlivosti môže pomôcť vytvoriť už dnes chýbajúce kapacity,“ dodala Lévyová.
Predseda vlády Peter Pellegrini zároveň informoval na tlačovej konferencii o tom, že požiadal dekanov lekárskych fakúlt v Bratislave, Martine, Košiciach, aby dodatočne prijali 185 nových lekárov. "S tým, že budú vychádzať z prijímacích pohovorov, ktoré už máme za sebou. A zoberú ďalších tých, ktorí ale vzhľadom na počet zostali pod čiarou a nemohli byť prijatí. Čiže 185 žiadateľov alebo tých, ktorí chceli študovať lekárstvo, by mohlo mať šancu ešte v septembri nastúpiť dodatočne do našich fakúlt," povedal. Takýto krok by si mal vyžiadať dodatočné dva milióny eur. Ako premiér poznamenal, o tomto kroku už diskutoval s ministrom financií Petrom Kažimírom.
Pellegrini ubezpečil, že pôjde o kvalitných študentov, ktorí sa nedostali na štúdium len z kapacitných dôvodov. Spomínaných 185 študentov je podľa neho hraničné číslo, ktoré môže štát kapacitne a finančne podporiť. Primárne by malo ísť o všeobecných lekárov.