Zatiahnuté
Bratislava
Leopold
15.11.2024
Reštituenti sa odvolali proti zrušeniu prevodu pôdy pod Tatrami
Zdielať na

Reštituenti sa odvolali proti zrušeniu prevodu pôdy pod Tatrami

Zdroj: SITA/Tomáš Benedikovič

Urobili tak po tom, čo Správa katastra Poprad vyhovela návrhu prokuratúry na zrušenie transakcie v ich prospech.

Reštituenti sa odvolali proti zrušeniu prevodu pozemkov pod Vysokými Tatrami, pre ktoré sa vlani dostala vládna koalícia na pokraj rozpadu.

Urobili tak po tom, čo Správa katastra Poprad vyhovela návrhu prokuratúry na zrušenie transakcie v ich prospech. Prípad tak bude posudzovať súd. Informoval o tom dnes Slovenský rozhlas.

"To sú odvolania proti dvom rozhodnutiam o zamietnutí návrhu na vklad vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam. (...) V tomto prípade bude rozhodovať o odvolaniach Krajský súd v Prešove," povedala Karin Holvayová z prešovského katastrálneho úradu.

Pozemky pridelil reštituentom Slovenský pozemkový fond (SPF) ako náhradu za inú pôdu, ktorú im na východe Slovenska zhabal komunistický režim. Reštituenti pôdu v odhadovanej stámiliónovej trhovej hodnote následne predali za trinásť miliónov korún firme GVM, ktorá je považovaná za blízku vládnej ĽS-HZDS.

Konanie o prevode vlastníctva na spoločnosť GVM však správa katastra prerušila, a to až do vyriešenia sporu o prevod pôdy na reštituentov.

Vyčlenenie pozemkov pre reštituentov odobril nominant ĽS-HZDS v SPF Branislav Bríza, ktorý z funkcie po tlaku koaličného Smeru-SD odstúpil. Strana premiéra Roberta Fica, ktorý sa už skôr vyslovil za návrat tejto pôdy späť štátu, okrem toho presadila odvolanie ministra pôdohospodárstva za ĽS-HZDS Miroslava Jureňu. ĽS-HZDS však za dianie v pozemkovom fonde vinila Ficovu stranu, ktorej nominanti majú väčšinu v správnej rade fondu.

Spory okolo prevodov pôdy viedli takmer k rozpadu koalície, ĽS-HZDS sa však nakoniec rozhodla vo vláde zostať.

Zdielať na

Najčítanejšie správy