Zatiahnuté
-2°
Bratislava
Vincent
21.1.2025
Boj o život s náramkom záchrany. Osamelí ľudia majú šancu na záchranu
Zdielať na

Boj o život s náramkom záchrany. Osamelí ľudia majú šancu na záchranu

BRATISLAVA / Sú situácie, keď sú ľudia odkázaní na pomoc druhých, ale nevedia si ju privolať. Či už po páde alebo v prípade prepadu. Osamelo žijúci ľudia sa ale môžu cítiť bezpečnejšie pomocou špeciálneho tlačidla. A to aj vďaka Asociácii samaritánov Slovenska.

Takéto maličké zariadenie, ktoré si dáte na ruku ako hodinky, alebo si ho zavesíte na krk, dokáže urýchliť prvú pomoc a teda aj zachrániť život. Tento projekt domáceho tiesňového volania vykonáva Asociácia samaritánov Slovenska už niekoľko rokov. Projekt je určený hlavne pre osamelo žijúcich ľudí, väčšinou seniorského veku, ktorí si týmto spôsobom v akejkoľvek krízovej situácii vedia privolať pomoc.

Pád, vlámanie aj požiar 

"Či už by sa jednalo o požiar, vlámanie alebo predovšetkým, čo riešime je buď nejaké pády v domácnosti alebo zhoršenia zdravotného stavu. Je to veľmi jednoduchý systém pre toho užívateľa, lebo nemá žiadne starosti, má doma na stene alebo niekde položenú jednotku, ktorá vlastne rieši telefonické spojenie s našim dispečingom, ktoré je v nepretržitej prevádzke a obsluhujú ho školení dispečeri," vysvetľuje Marcel Sedláčok z asociácie. 

Ako to funguje? 

Malá bytová centrála je prepojená s vodeodolným, ľahkým tlačidlom, ktoré má človek na krku alebo na náramku na ruke. Po stlačení dá osoba v núdzi najavo, že je v krízovej situácii. Cez centrálu, ktorá ma hlasný reproduktor a citlivý mikrofón, sa ozve dispečer a vyhodnotí pomoc, ktorá bude k dotyčnému nasmerovaná.

Takto sa v nedeľu večer podarilo opäť zachrániť jedného staršieho pána v Bratislave. Po stlačení tlačidla sa spojil s dispečerom, ktorý na miesto vyslal záchrannú zdravotnú pomoc. "92-ročnému mužovi došli na pomoc záchranári vďaka SOS tlačítku, ktoré ešte bol z posledných síl stlačiť a takto bola privolaná záchranná zdravotná služba, ktorá po prvotnom ošetrení previezla pacienta do nemocnice," povedal Jozef Minár, hovorca operačného strediska záchranárov. 

Systém pomáha aj starším a senilnejším ľuďom, ktorí si nie sú istí svojim zdravotným stavom alebo či užili lieky. Dispečer ich na to vie upozorniť, skontrolovať ich. Po konzultácii s majiteľom náramku zváži, či treba vyslať k nemu lekára, hasičov alebo políciu.

Pozrite si archívnu reportáž o záchrane diabetika: 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy