Slovenská polícia zadržala 13 nelegálnych migrantov. O azyl u nás nepožiadali
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
KOŇUŠ / Slovenská polícia zadržala nelegálnych migrantov. Pretože nežiadali o azyl v našej krajine, z nášho územia ich vyhostili. Slovensko je stále iba tranzitnou krajinou a migranti tu nemajú záujem zostať. Aj preto je v záchytnom tábore v Humennom momentálne iba osem cudzincov.
Zelenú hranicu, ktorá delí Slovensko a Ukrajinu, si na ceste za lepším životom si vybrali 13 cudzinci. Ukrajinca zadržali v katastri obce Príslop v Sninskom okrese. O pár hodín neskôr neďaleko obce Koňuš v okrese Sobrance policajti chytili 12 štátnych príslušníkov Vietnamu.
"Cudzinci prekročili štátnu hranicu neoprávnene mimo hraničný priechod a na našom území sa zdržiavali neoprávnene bez povolenia príslušných orgánov," tvrdí Agnes Kopernická, hovorkyňa hraničnej a cudzineckej polície.
Vyhostenie
Úrady ich administratívne vyhostili a dostali zákaz vstupu na územie všetkých členských štátov Európskej únie. Cieľom nelegálnych migrantov sú pritom hlavne ekonomicky silnejšie krajiny západnej Európy. Podľa štatistík ide najčastejšie o mužov vo veku 20 až 40 rokov.
Azyl nechcú
V minulom roku sa najprísnejšie stráženú hranicu Schengenu podarilo prekonať bezmála 250 migrantom. To však neznamená, že u nás zostali. Väčšinu úrady administratívne vyhostili. O azyl požiadala jedna osoba. O tom, že o azyl na Slovensku nie je prílišný záujem svedčí aj aktuálny stav v Záchytnom tábore v Humennom. "Aktuálne máme v Záchytnom tábore v Humennom štyroch ľudí pôvodom z Azerbajdžanu," informuje Michaela Paulenová z tlačového odboru ministerstva vnútra. A aj tí boli na Slovensko vrátení z Nemecka vrámci dublinskej dohody, keďže mali slovenské víza.
Presídlenci
Každý žiadateľ o azyl prechádza najprv vstupnou lekárskou prehliadkou. Počas nej je v mesačnej karanténe. Až potom môže na základe priepustky brány tábora opustiť a pohybovať sa voľne.
Najväčšiu skupina za posledné roky tvorili asírski kresťania. Zariadenie v Humennom však robí aj humanitárny transfer. Ten je určený pre osoby pod ochranou vysokého komisára OSN. Nie sú to žiadatelia o azyl, ale takzvaní presídlenci. V Humennom sú 6 mesiacov, počas ktorých sa pripravujú na transfer do cieľovej krajiny, ktorou je najčastejšie Kanada alebo USA. "Odišlo 1043 osôb do konečnej krajiny. Momentálne v rámci presídľovacieho tranzitu sú v Humennom 4 ľudia zo Sudánu," dodáva Paulenová.
Pozrite si súvisiacu archívnu reportáž: