Onkologickým pacientkám je možné už tretí rok darovať vlasy na parochňu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: Daily Mail.co.uk
BRATISLAVA / Takmer 1 500 ľudí už darovalo svoje vlasy na parochne pre onkologické pacientky počas troch rokov trvania projektu s názvom Vystrihaj sa, Slovensko, ktorý organizuje Liga proti rakovine (LPR).
Zo získaných vlasov urobili 37 parochní, ďalšie štyri sú vo výrobe. Ako uviedla riaditeľka LPR Eva Kováčová, takýmto jednoduchým spôsobom je možné podporiť ženy s rakovinou hneď dvoma spôsobmi – materiálne i morálne. Pripomenula, že strata vlasov počas chemoterapie psychicky zasiahne každú onkologickú pacientku. Keďže kúpa novej parochne znamená pre rodinu ďalšiu finančnú záťaž, mnohé pacientky si ju nemôžu dovoliť, pretože ceny kvalitných parochní sa pohybujú v stovkách eur.
Darovať vlasy môžu ženy, muži aj deti, ich minimálna dĺžka musí byť 40 cm. Darované vlasy by mali byť nefarbené alebo farbené na svetlé odtiene. Je možné darovať aj staré vlasy, pokiaľ boli správne uskladnené, vhodné sú aj prešedivené. Vlasy však musia byť správne odstrihnuté, a to v smere rastu. Na jednu parochňu treba asi 300 gramov vlasov, čo si vyžaduje troch až štyroch darcov. Požiadať o parochňu môže každá onkologická pacientka, ktorá pošle LPR žiadosť. "Na každú žiadosť pozeráme osobitne, pričom prihliadame na niekoľko vecí, napríklad na vek žiadateľky či životnú situáciu, v ktorej sa nachádza," uviedla Kováčová. Ako povedala koordinátorka projektu Barbora Dostálová, problémom stále je, ako dostať k ženám, ktoré po chemoterapii prišli o svoje vlasy, informáciu o možnosti získať parochňu z pravých vlasov zadarmo. "Najideálnejšie by bolo, keby boli tieto informácie v nemocniciach," uviedla Dostálová s tým, že zatiaľ každá pacientka, ktorá o parochňu LPR požiadala, tak ju aj dostala.
Do projektu Vystrihaj sa, Slovensko sa môžu zapojiť aj ľudia, ktorí nedarujú svoje vlasy. Ručná výroba parochní z pravých vlasov je totiž nielen časovo, ale aj finančne náročná. Liga proti rakovine preto zapojila do projektu aj sieť 101 Drogerie, ktorá pri nákupe akéhokoľvek produktu Pantene prispeje na výrobu parochní pre onkologické pacientky. Viac informácií pre darcov aj žiadateľov o parochne je možné nájsť na internetovej stránke http://vystrihajsaslovensko.sk/.