Jasno
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Pred požiarmi v Grécku utekali aj Slováci. Toto odporúča ministerstvo
Zdielať na

Pred požiarmi v Grécku utekali aj Slováci. Toto odporúča ministerstvo

ATÉNY / Grécko zažíva národnú katastrofu. Najmenej 60 ľudí prišlo o život pri lesných požiaroch, ktoré v pondelok večer vypukli neďaleko Atén. Medzi obeťami je aj polročné dieťa, ktoré sa udusilo dymom.

Najhoršia situácia bola v turistických oblastiach Kineta - 55 kilometrov západne od Atén, pri meste Rafina - 30 kilometrov východne od metropoly a pri Mati. Práve v obci Mati, ktorá sa nachádza 40 kilometrov severovýchodne od hlavného mesta, našli najväčší počet mŕtvych. Skupinu až 26 zhorených ľudí.

Ľudia sa pred plameňmi snažili utiecť ako sa len dalo. Mnohých zachránilo more.

"Ešteže je tu more, lebo plamene nás prenasledovali až k vode, pálili nám chrbáty až kým sme sa neponorili do vody. Pripomenulo mi to erupciu v Pompejách, presne to. A povedal som, Bože môj musíme bežať, aby sme sa zachránili, nič iné. Strašné," opisuje obyvateľ mesta Mati.  

Podarilo sa nám spojiť so Slovenkou, ktorá dlhodobo žije v Aténach. Len ťažko hľadala slová na to, aby opísala aktuálnu situáciu v okolí Gréckeho hlavného mesta.

"Ja konkrétne bývam 20 kilometrov od zasiahnutej oblasti a keď som sa ráno zobudila, tak v ovzduší bolo cítiť všetko spálené. Je to naozaj strašná tragédia. Je ešte stále veľa ľudí, ktorí hľadajú svojich priateľov a rodinných príslušníkov," opisuje Slovenka Zuzana Kosková. Mnohí ľudia nestihli pred ohňom ujsť. A to pre veľmi silný vietor, kvôli ktorému sa oheň rýchlo šíril. O živote a smrti tak rozhodovali sekundy.

"Naozaj nemali šancu. Snažili sa dostať do áut, smerom k moru. Dostali sa do zápchy a žiaľ nevedeli utiecť. Utekali smerom k moru ale boli tam útesy, takže sa snažili dostať naspäť k autám a vďaka tej premávke sa nevedeli nikam dostať. Zostali po nich iba spálené telá, ktoré sa objímali navzájom," dodáva Kosková. 

Napriek tomu sa podarilo zachrániť stovky ľudí práve cez more, na lodiach i gumených člnoch. Mnohí však také šťastie nemali. Podľa zverejnených informácií sú medzi mŕtvymi aj dvaja Poliaci. Medzi 156 zranenými sú aj štyria cudzinci Albánec, Ír, Bulhar a Brit. Na stránke ministerstva zahraničných vecí je aktuálne zaregistrovaných 300 Slovákov v cieľovou destináciou Grécko.

Počet je však určite oveľa vyšší, keďže zďaleka nie všetci sa na stránke registrujú. Navyše ani neuvádzajú konkrétne miesto pobytu. Podľa informácií zo zastupiteľského úradu v Aténach, Slováci medzi mŕtvymi, či zranenými nie sú.

"V tejto chvíli nemáme informáciu o tom, že by ktorýkoľvek slovenský občan, ktorý má pobyt v grécku bol zranený alebo obeťou požiarov. Je faktom, že sa nám prihlásili občania SR z oblasti Rafina, ktorí museli opustiť svoje byty apartmány a prišli tam o svoje doklady aj osobné veci," povedal riadititeľ tlačového odboru MZV Peter Susko. 

Naša ambasáda v Aténach tak od skorého rána postihnutým rodinám vydávala dočasné cestovné doklady a ďalšiu potrebnú pomoc. Aj keď pre Slovákov sú väčšinou obľúbenou destináciou grécke ostrovy, ukázalo sa, že v celej krajine sa treba mať v letnom období na pozore.

Odporúčania ministerstva zahraničných vecí, ako aj dôležité kontakty pre prípad, že ste v Grécku v rizikovej oblasti: 

  • zatvoriť okná,
  • opustiť obydlie,
  • kontaktovať požiarnu službu,
  • riadiť sa pokynmi požiarnikov, hasičov,
  • nepodliehať panike,
  • kontaktovať ambasádu v prípade, ak potrebujete nejakú núdzovú asistenciu

Aj táto tragédia v Grécku ukázala, že je dôležité, aby sme mali pre prípad núdze prefotené svoje doklady a uložené napríklad aj v e-maili. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy