Výstavbou obchvatu D4 R7 porušujú zákon, tvrdia starostovia. Ťažbu štrkopiesku označujú za nelegálnu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Obchvat Bratislavy D4 R7, ktorý je vo výstavbe má zdá sa poriadne trhliny. Španieli, ktorí vyhrali tender s najlacnejšou ponukou a to 1,7 miliardy eur , porušujú podľa starostov obcí na Žitnom ostrove zákon. V katastri viacerých obcí podľa nich ťažia štrkopiesok bez patričných povolení.
Na ťažobné práce upozornili obyvatelia koncom júna starostu Dunajskej Lužnej a začiatkom júla starostu obce Tomášov. "Nás prekvapilo , že vôbec v našom katastri takéto práce boli začaté," vyjadril sa starosta obce Tomášov István Pomichal. "Obec nemala žiadne vedomosti o tom, že by sa tam malo ťažiť, o to skôr, že nebolo vydané žiadne územné rozhodnutie" povedal starosta Dunajskej Lužnej Štefan Jurčík.
Starostovia sa obrátili aj na políciu. "Vec je evidovaná ako podozrenie z trestného činu neoprávneného uskutočňovania stavby," vyjadril sa hovorca polície Michal Szeiff. Vsúvislosti s výstavbou obchvatu Bratislavy a údajnej nelegálnej ťažby štrkopiesku už koná aj Obvodný Banský úrad v Bratislave. Ten po prijatí podania požiadal o súčinnosť viaceré obce. "Miestne a vecne príslušný Obvodný banský úrad Bratislava v tejto veci koná.Taktiež sa v tejto súvislosti na Hlavný banský úrad obrátilo aj Krajské riaditeľstvo PZ v Bratislave," vyjadril sa Hlavný banský úrad.
Nelegálna ťažba štrkopiesku
Medzitým zakročil v obciach aj príslušný stavebný úrad. Ten vydal rozhodnutie o okamžitom zastavení ťažby. "Je mojou povinnosťou konať. Konal som v medziach zákona," povedal starosta Jurčík. Aj napriek rozhodnutiu Stavebného úradu v Dunajskej Lužnej o zastavení - podľa starostu nelegálnej ťažby štrkopiesku, sa počas návštevy TV JOJ ťažilo a ťaží aj naďalej.
Vyjadrenie zodpovednej firmy
Na otázky reportérky Ivety Krupovej či má staviteľ povolenie, respektíve, či vie o tom, že ťaží bez platného povolenia, sa firma D4R7 odvoláva na spoločnosť, ktorá pre ňu mala sprostredkovať pozemky, patričné zmluvy, a teda aj povolenia. "Uvedená spoločnosť na základe predmetnej zmluvy dodáva materiál pre D4R7. Predmetná zmluva je jednou zo zmlúv , ktorú D4R7 Construction s.r.o. uzatvorila s miestnymi spoločnosťami, ktoré v rámci projektu poskytujú služby a dodávajú výrobky v súlade s lokálnymi požiadavkami," uviedol vo svojom stanovisku koncesionár projektu D4R7.
Podarilo sa nám aj skontaktovať s konateľom spoločnosti, ktorá má pre konzorcium riešiť zmluvy a patričné povolenia na ťažbu. "Nemám znalosti v tejto problematike. K tomu sa musí vyjadriť D4R7. A za našu stranu Vám poviem, že my sme v procese vybavovania povolení a na tých pracujeme," povedal Daniel Dénes, jeen z konateľľo Visonary Fields s.r.o.
Opieranie sa o Okresný úrad
Firma sa pri komunikácii s nahnevanými starostami opiera o rozhodnutie Okresného úradu odboru výstavby v Bratislave, ktorý ťažbu povolil. Na to má však právo len v prípade, ak obec nemá schválený územný plán, a aj to len dočasne. "Môžeme potvrdiť, že ministerstvo dopravy a výstavby zrušilo rozhodnutie príslušného okresného úradu. Aktuálny stav je, že táto ťažba je v rozpore s vydaným rozhodnutím ministerstva," vysvetlila hovorkyňa Karolína Ducká.
Situácia v katastri Tomášov
Potom ako stavebný úrad zistil, že sa odkrylo 60 centimetrov zeminy na takmer 4 hektároch bez povolenia, úrad vydal rozhodnutie o zastavení činnosti. Nateraz sa tu teda ťažiť nezačalo.Obvodný Banský úrad v Bratislave nemá námietky k ťažbe v prípade, ak bude plocha riešená ako dočasná stavba a teda tzv. zemník pre výstavbu diaľnice. Čo znamená, že sa nesmie narušiť spodná voda a jama sa dá do pôvodného stavu. "A my ako obec chceme k tomu záruky. Keď všetky záruky budu a budu k tomu povolenia, tak pravdepodobne tá ťažba bude pokračovať," vyhlásil starosta Pomichal.
Starosta Tomášova má však s ťažbou štrku a tzv. zemníkom zlé skúsenosti. Z minulosti je známa kauza, ktorú riešila aj NAKA. Po vyťažení štrku sa totiž jamy naviezla kontaminovaná zemina z dimitrovky.
Pozrite si archívnu reportáž o ťažbe dreva v zakázanej oblasti: