Muchotrávka zelená otrávila Slovenku. Tieto príznaky rozhodne nepodceňujte
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BANSKÁ BYSTRICA / V banskobystrickej nemocnici zomrela 45-ročná žena, ktorá zjedla muchotrávku zelenú. O prípade informala RTVS. Nám sa podarilo zistiť, že huby našla pri chate v Limbachu, kde trávila čas s rodinou. Pani Elena, ktorá roky žila vo Veľkej Británii, trávila prázdniny na Slovensku s manželom a malou dcérou. Žalúdočné problémy spočiatku pripisovala bežnej otrave jedlom, krátko pred prvými príznakmi totiž mala rodina ázijskú večeru.
Rodina z Veľkej Británie na západnom Slovensku dovolenkovala. 45-ročná pani Elena pôvodom zo Slovenska trávila voľné dni podľa informácií TV JOJ na chate v Limbachu kde muchotrávku zelenú aj našla. Zrejme si ju pomýlila s plávkou zelenou a pripravila z nej praženicu. Do bratislavskej nemocnice ju priviedli žalúdočné ťažkosti, ktoré však v prvom momente pripisovala konzumácii ázijského jedla. " Nebudeme sa vyjadrovať k prípadu, rodina si neželá medializáciu," tvrdí Eva Kliská, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Bratislave.
Muchotrávka zelená otrávila Slovenku
Na to, že išlo o otravu jedovatou hubou prišli lekári v nemocnici a pacientku previezli vo vážnom stave na špecializované pracovisko v banskobystrickej nemocnici kde sa liečbou otravy hubami zaoberajú. Pomôcť jej už žiaľ nedokázali ani banskobystrickí odborníci. Je prvou obeťou otravy muchotrávkou v tomto roku. Hubár Boris Falťan tvrdí, že muchotrávka zelená: "Je najjedovatejšia v celej Európe, keď sa zje už nie je cesty späť." Ako ju rozpoznať? "Má vždy biele lupene, biely prsteň a kalich smrti, takzvanú pošvu," tvrdí toxikologička Silvia Plačková, vedúca Národného toxikologického centra UNB.
Prvotné bolesti brucha si ľudia môžu podľa odborníčky zameniť za črevnú virózu, no po konzumácii húb by mali ľudia spozornieť hneď ako sa objavia prvé ťažkosti a okamžite vyhľadať pomoc. "Keď nastúpia bolesti brucha a hnačky treba myslieť na huby," dodáva Plačková. Toxíny totiž okamžite napádajú pečeň a obličky. "Po akútnej fáze príde zlepšenie, ale potom príde tretia fáza a to je už pečeň napadnutá," vysvetľuje toxikologička.
TASR/Pavol Remiaš/ilustračné
Skúsený hubár preto radí, huby, ktoré nepoznáte radšej nechajte v lese.