Jasno
Bratislava
Leopold
15.11.2024
Nad mládežou bdejú už tretí rok Nočné havrany
Zdielať na

Nad mládežou bdejú už tretí rok Nočné havrany

Zdroj: TV JOJ

Už takmer tri roky bdejú nad bezpečnosťou mládeže v Starej Turej Nočné havrany.

Už takmer tri roky bdejú nad bezpečnosťou mládeže v Starej Turej Nočné havrany. Projekt pochádzajúci zo Škandinávie sa v tomto desaťtisícovom meste uchytil, aktívne sa doň ho zapája 50 dobrovoľníkov, počet vandalských činov aj vďaka projektu klesol na tretinu. Projekt ako v prvom meste na Slovensku vznikol za pomoci mestskej polície.

Nočné havrany sú hliadky dospelých dobrovoľníkov najmä z radov rodičov, počas víkendových nocí vyrážajú do ulíc v žltých bundách a reflexných vestách.

Nechodia do podnikov, nemiešavajú sa do sporov, sú však pripravení kedykoľvek pomôcť, ich prítomnosť pôsobí aj preventívne, mestskú políciu volajú iba vo vážnych prípadoch, hovorí náčelník mestskej polície Ľubomír Málek.

"Zo začiatku ich brali ako pomocnú ruku VB," povedal s úsmevom. Projekt sa podľa jeho slov tak dobre uchytil, pretože nepodcenili propagáciu. Pred jeho spustením po baroch roznosili letáky o projekte, navštívili rodičovské združenia, miestnu samosprávu.

Málek vidí veľkú výhodu projektu v tom, že rodičia nemusia doma za oknom čakať na svoju ratolesť, kedy sa vráti domov, ale môžu vyraziť do ulíc a mať väčšiu istotu.

"Sme rodičia a tí sa zaujímajú o to, čo ich deti robia. Rodič, ktorý nemá strach o dieťa, nie je správny rodič," povedala Anna Štefková. Žena už má deti odrastené, no hovorí, že pokiaľ je šanca, treba pre mládež a ich bezpečnosť niečo spraviť. "Keď môžeme, tak pomôžeme. Keď nemôžeme, zavoláme chlapcov z mestskej polície," dodala.

"Deti si prístupnejšie na komunikáciu s inými ľuďmi ako s učiteľmi, v ktorých vidia školskú autoritu," vidí výhodu Nočných havranov bývalá dobrovoľníčka a zástupkyňa riaditeľky miestnej základnej školy Jarmila Dunajčíková.

"Za tú jednoročnú skúsenosť, čo som zástupca, som pevne presvedčený, že to prináša ovocie. Tie deti majú pocit, že nie sú samy na ulici. Je nad nimi ochranná ruka v podobe rodičov. Situácia z hľadiska bezpečnosti sa v našom meste zlepšuje," uviedol viceprimátor Ján Tomeš.

Podľa jeho slov projekt kladne hodnotí aj štátna polícia. Mestská polícia sa snaží dobrovoľníkom odvďačiť, zorganizovali pre nich napríklad paintballový turnaj.

Modelom je najúspešnejší kriminálno-prevenčný projekt v Nórsku, kde sa na ňom podľa Málka zúčastňuje až 380 tisíc ľudí. Projekt je zameraný na zvýšenie bezpečnosti detí a mládeže a na zvýšenie pocitu bezpečnosti obyvateľov mesta.

Má pomôcť potenciálnym obetiam a po vytvorení dôvery aj tým mladým ľuďom, ktorí nemajú s kým riešiť svoje problémy, prípadne si s nimi nevedia rady.

Vytvorením skupiniek rodičov pracujúcich v teréne s mládežou by sa mala odbúrať aj generačná bariéra, zlepšiť ich vzájomná komunikácia a riešenie problémov, dospelí sa naučia chápať problémy, potreby mladých ľudí a mladí sa naučia im dôverovať.

Zdielať na

Najčítanejšie správy