Jasno
Bratislava
Agnesa
16.11.2024
Slovensko môže čeliť miliardovým arbitrážam s poisťovňami
Zdielať na

Slovensko môže čeliť miliardovým arbitrážam s poisťovňami

Zdroj: www.compservice.sk

K akcionárovi súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera, za ktorou stojí finančná skupina Penta a požaduje od štátu odškodné 15 miliárd korún, sa pridali aj majitelia poisťovní Apollo a Union.

Slovensko môže v budúcnosti čeliť niekoľkým medzinárodným súdnym sporom pre obmedzenia pri použití zisku zdravotných poisťovní. K akcionárovi súkromnej zdravotnej poisťovne Dôvera, za ktorou stojí finančná skupina Penta a požaduje od štátu odškodné 15 miliárd korún, sa pridali aj majitelia poisťovní Apollo a Union. Vláda odškodnenie odmietla.

Celková výška sumy, ktorú budú zahraniční investori požadovať, zatiaľ nie je známa. V minulosti celkovú škodu odhadli na zhruba 30 miliárd korún.

Ako prvý doručil štátu predarbitrážnu výzvu, ktorá je prvým krokom k začatiu súdneho sporu, akcionár Dôvery - holandská spoločnosť Health Insurance Companies of Eastern Europe zo skupiny Penta. Výkonný riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní Eduard Kováč dnes ČTK povedal, že predarbitrážnu výzvu podá aj majiteľ poisťovne Union - holandská spoločnosť Eureko, ako aj väčšinový akcionár Apolla - rakúsky EuramBank. Ďalšia súkromná Európska zdravotná poisťovňa sa zatiaľ nevyjadrila. Okrem súkromných pôsobia v krajine aj dve štátne zdravotné poisťovne.

Finančná skupina Penta sa vo svojej výzve odvolala na dohodu o podpore a vzájomnej ochrane investícií, ktorú v roku 1991 uzavrelo bývalé Československo a Holandsko a po zániku federácie Slovensko zmluvu prevzalo.

"Toto považujem za nebetyčnú drzosť, čo si finančná skupina Penta dovolila," vyhlásil dnes premiér. Fico aj minister zdravotníctva Ivan Valentovič spochybnili výšku vyčíslenej škody, ktorú mala akcionárovi Dôvery vláda spôsobiť, keď vlani obmedzila možnosti použiť zisk. "Toto je obyčajné výpalníctvo vo vzťahu k Slovenskej republike. A my sa nenecháme ani vypaľovať, ani vydierať," dodal Fico.

Penta však predpokladá, že môže v spore so Slovenskom uspieť. "Myslíme si, že máme veľkú šancu v prvej fáze sporu, ktorá bude najmä o tom, či máme nárok na odškodnenie alebo nie, získať pomerne rýchle rozhodnutie. Druhá fáza sporu, ktorá sa zaoberá vyčíslením škody, je beh na dlhšie trate," povedal ČTK hovorca finančnej skupiny Martin Danko. Domnieva sa tiež, že Penta nebude mať problém dokázať oprávnenosť škody.

Podľa ústavného právnika Radoslava Procházku bude pre akcionára poisťovne Dôvera asi najzložitejšie dokázať výšku škody a to, že ju spôsobil štát.

"Komplikovanejší prvok ako preukázanie príčinnej súvislosti je preukázanie rozsahu škody," povedal pre internetový portál Aktuálne.sk.

Novelu zákona o zdravotných poisťovniach, podľa ktorej môžu poisťovne od tohto roka prípadný zisk použiť výlučne na preplácanie nákladov na liečbu, schválil parlament vlani na jeseň. Poslanci obmedzili s platnosťou od tohto roka aj objem financií, ktoré môžu poisťovne využiť na svoju správu zo štyroch na 3,5 percenta. Podľa poisťovní je to však neprimeraný zásah do rozhodovania pri využívaní ich zdrojov.

Arbitráž je jedným zo spôsobov, ako sa môže rozhodnúť spor. Pokiaľ sa obom stranám nepodarí dohodnúť od podania predarbitrážnej výzvy do pol roka, začne sa samotné konanie. Rozhodnúť by mal rozhodcovský súd, do ktorého určia svojho zástupcu štát aj investor, a tí potom vyberú ešte predsedu.

Slovensko v minulosti prehralo arbitráž s ČSOB a banke musel štát zaplatiť takmer 25 miliárd korún za nesplácanú pohľadávku voči štátnej spoločnosti Slovenská inkasná.

Zdielať na

Najčítanejšie správy