Jasno
Bratislava
Agnesa
16.11.2024
Ide o vážnu hrozbu pre právny štát
Zdielať na

Ide o vážnu hrozbu pre právny štát

Zdroj: TV JOJ

Poslanec NR SR Daniel Lipšic tvrdí, že ak vláda rozhodne na základe súdneho rozhodnutia, voči ktorému sa ministerstvo neodvolalo, a ktoré je v rozpore so znením zákona, ide o vážnu hrozbu pre právny štát.

Poslanec NR SR a bývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic si myslí, že ak vláda rozhodne na základe súdneho rozhodnutia, voči ktorému sa ministerstvo neodvolalo, a ktoré je v rozpore so znením zákona, ide o vážnu hrozbu pre právny štát.

"Rozhodol som sa podať podnet Súdnej rade a verejnému ochrancovi práv na začatie disciplinárneho konania voči sudkyni, ktorá takéto rozhodnutie podpísala," povedal Lipšic.

Reagoval tak na verdikt súdu, na základe ktorého vláda v stredu rozhodla o znížení príplatkov pre sudcov Špeciálneho súdu. Žalobu za diskrimináciu podal sudca Okresného súdu Lučenec.

Podľa Lipšica bol sudca údajne diskriminovaný preto, že nie je na Špeciálnom súde, ale je v Lučenci na okresnom súde.

"Toto rozhodnutie súdu je v rozpore s platným zákonom, nebolo voči nemu podané odvolanie a o to smutnejšie je, že vláda na základe tohto rozhodnutia prijala rozhodnutie o tom, že zníži príplatky sudcom a prokurátorom Špeciálneho súdu," povedal Lipšic.

Okresný súd Bratislava I v novembri 2007 rozhodol, že zvýšené platy sudcov Špeciálneho súdu sú v rozpore s antidiskriminačným zákonom podľa paragrafu 6, ods. 2 písmeno b. Ten zakazuje diskrimináciu z dôvodu výkonu zamestnania a podmienok výkonu práce v zamestnaní vrátane odmeňovania, funkčného postupu a prepúšťania.

"Okresný súd si ale zrejme nevšimol paragraf 6, odsek 1 tohto zákona, ktorý hovorí na základe akých kritérií ide o diskrimináciu," tvrdí Lipšic.

Diskriminácia pri odmeňovaní sa zakazuje len z dôvodu pohlavia, náboženského vyznania alebo viery, rasového pôvodu, národnostného alebo etnického pôvodu, zdravotného postihnutia, veku a sexuálnej orientácie. Lipšic žiada vysvetlenie, na základe ktorého z týchto kritérií bol sudca diskriminovaný.

Zdielať na

Najčítanejšie správy