Trebišovská elektráreň bude bezpečná, tvrdí investor
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: wikipedia.sk/J. Baňacký
Nie je preukázaný žiadny negatívny vplyv na životné prostredie a teda na zhoršenie kvality života obyvateľstva. Prečo potom aktivisti greenpeace podporujú protesty a prečo občania Trebišova uhoľnú elektráreň odmietajú?
Stanovisko ministerstva životného prostredia nás neprekvapilo, ale potvrdilo vysokú profesionálnu úroveň nášho projektu, tvrdí hovorca Československej energetickej spoločnosti (ČES), Tomáš Gyurcsek na margo záverečného stanoviska Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR o ukončení posudzovania vplyvu projektu Nového energetického zdroja (NEZ) v Trebišove na životné prostredie.
ČES chce zdôrazniť, že súhlasné stanovisko MŽP SR ako relevantného orgánu potvrdilo výsledky odborných štúdií k správe o výstavbe a prevádzke NEZ v Trebišove, uviedol Gyurcsek.
Hovorca MŽP Peter Višváder v stanovisku na začiatku januára pre médiá uviedol, že MŽP v posudzovaní vplyvov na životné prostredie vydalo kladné stanovisko k budovaniu elektrárne. "Nie je však konečné a neznamená, že sa stavba už môže realizovať, má odporúčací charakter," zdôraznil. "Súhlasné stanovisko MŽP SR sa opiera o 15 podrobných analýz, ktoré sledovali vplyv technologických zariadení. Pritom sa nepreukázal ich negatívny vplyv na životné prostredie, a teda ku zhoršeniu kvality života obyvateľov v ich okolí by nemalo dôjsť," spresnil.
Stanovisko MŽP je podľa slov Višvádera iba jedným z podkladov, ktoré bude povoľovací orgán brať do úvahy pri vydávaní konečného stanoviska. V tomto prípade je týmto orgánom stavebný úrad mesta Trebišov a stanovisko MŽP SR ho v tomto rozhodovaní v nijakom prípade neobmedzuje, dodal.
Aktivisti Greenpeace si však myslia, že nové uhoľné elektrárne by na Slovensku nemali mať miesto. Podporujú protesty občanov Trebišova, ktorí uhoľnú elektráreň vo svojom meste nechcú. Environmentalisti upozornili, že realizáciou projektu by došlo k zhoršeniu životného prostredia v meste i priľahlom regióne. Podľa Greenpeace je šokujúce, že MŽP SR vydalo súhlasné stanovisko projektu, ktorý by v prípade realizácie zvýšil celoslovenské emisie CO2 približne o 10 percent.
MŽP však tvrdí, že Slovensko sa nachádza v situácii, keď "treba budovať nové energetické zdroje". Ako dôvod uvádzajú sebestačnosť a obmenu energetických zariadení. "Už existujúce zdroje treba z hľadiska ochrany životného prostredia nahrádzať bezpečnejšími technológiami, ktoré majú minimálny dopad na okolie. To je aj prípad nového energetického zdroja v Trebišove," povedal Višváder.