Odborári kritizovali najväčšiu poisťovňu za zmluvy s nemocnicami
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: SITA/Ján Lörincz
Podľa nich chýbali jasné kritériá, prečo sa poisťovňa rozhodla niektorým zdravotníckym zariadeniam nepredĺžiť zmluvy.
Zdravotnícki odborári dnes kritizovali Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP) za to, že už nechce preplácať náklady na liečbu v niektorých nemocniciach. Podľa odborárov chýbali jasné kritériá, prečo sa najväčšia zdravotná poisťovňa rozhodla niektorým zdravotníckym zariadeniam nepredĺžiť zmluvy.
Poisťovňa sa minulý týždeň bránila, že na Slovensku ostane dostatok nemocníc aj po prípadnom zániku niektorých z nich.
Odborári síce pripustili, že v krajine je priveľa zdravotníckych zariadení, ale rušiť by sa podľa nich mali na základe vopred zverejnených pravidiel. Nemocnice sa totiž nemohli na postup VšZP pripraviť, povedal novinárom predseda Odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay. "Celý rad rodín sa tak dostal do nezávideniahodného postavenia," dodal. Zánikom nemocnice by mohli prísť o prácu napríklad aj viaceré osoby z jednej rodiny.
Zástupcovia VšZP, ktorú ovláda štát, však tvrdili, že zmluvy ponúkli dostatočnému počtu zdravotníckych zariadení, aby sa poistenci mali kde liečiť. Z ušetrených zdrojov chce poisťovňa ponúknuť viac peňazí pre nemocnice, ktoré prežijú. Prípadný úbytok zdravotníckych zariadení neodmietol ani minister zdravotníctva Ivan Valentovič.
Príspevok od Všeobecnej zdravotnej poisťovne je podľa skorších vyjadrení riaditeľov nemocníc pre ich prežitie nevyhnutný. Peniaze získavajú síce aj od piatich zvyšných poisťovní, vo VšZP je však naďalej poistená väčšina Slovákov.
Odborári zatiaľ nevedeli jednoznačne povedať, ako sa postup VšZP odrazí pri snahách o zvýšenie platov zdravotníkov. Fakultné nemocnice by totiž mali získať výrazne viac peňazí než ostatné zariadenia. Už v súčasnosti v nich majú zamestnanci vyššie príjmy ako zdravotníci v menších zariadeniach. Odborári dlhodobo neúspešne žiadajú, aby sa platy vo všetkých nemocniciach zdvihli o 30 percent.