Osemmetrová socha Štefánika dorazila na Slovensko
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: ČTK/Jan Koller
Na jar 2009 by ju mali vztýčiť v centre Bratislavy v blízkosti novej budovy Slovenského národného divadla.
Na Slovensko dnes z Česka priviezli osemmetrovú sochu významnej slovenskej osobnosti Milana Rastislava Štefánika. Bronzová podobizeň v leteckej uniforme má hmotnosťou šesť ton a vytvorili ju zlievači z moravského Blanska.
Na jar 2009 by ju mali vztýčiť v centre Bratislavy v blízkosti novej budovy Slovenského národného divadla. Dovtedy by ešte mala "chytať" patinu v jednom z bratislavských skladov.
Kamión so sochou na korbe zastavil dopoludnia na diaľničnom prechode Brodské-Kúty. Tam sochu odkryli a krátkymi príhovormi ju symbolicky privítali na slovenskom území.
ČTK/Jan Koller
"Dielo je vyvrcholením niekoľkoročného úsilia nadšencov, ktorí chceli, aby v hlavnom meste Slovenska opäť stála Štefánikova socha," povedal ČTK predseda Nadácie Milana Rastislava Štefánika Ján Fuska.
Tvorcovia sochy mysleli aj na to, že bude stáť na päť metrov vysokom podstavci, preto jej zlievači spevnili dolné časti nôh, aby dokázala odolať vetru aj s rýchlosťou 180 kilometrov za hodinu.
Vzhľadom na veľké rozmery sochy mohli tvorcovia využiť aj "Štefánikove" duté útroby. Pri spájaní troch veľkých častí do konečnej podoby ich bolo totiž potrebné zvariť znútra. Na vstup do sochy slúžila hlava, ktorú na záver prikryla prilba.
Podľa primátora hlavného mesta Andreja Ďurkovského by mali sochu umiestniť na vstupe do novej zóny Pribinova, pri ktorej sa nachádza aj nová budova SND. Stáť by mala pred budovou ministerstva vnútra, podľa primátora je to najlepšie riešenie, keďže v blízkosti tohto miesta chodí najviac ľudí.
"Diskutujeme o tom s architektmi, je to teraz predmetom rokovania so súvisiacim investorom, ktorý tam má vedľajšiu budovu, aby ju upravil tak, aby tá socha jednoducho vynikla," povedal primátor ČTK.
Štefánik sa podľa historikov do veľkej miery zaslúžil o zrod Československa. Oceňované boli napríklad jeho kontakty vo Francúzsku, ktoré malo po skončení 1. svetovej vojny veľký vplyv pri rozhodovaní o tom, či po rozpade Rakúsko-Uhorska vznikne spoločný štát Čechov a Slovákov. Štefánik zomrel pri návrate do vlasti v roku 1919 po páde lietadla neďaleko Bratislavy.