Rozsudok umožní homosexuálom adoptovať si dieťa aj na Slovensku
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: Franco Folini
Európsky súd pre ľudské práva tvrdí, že žiadny človek nemôže byť diskriminovaný pre svoju sexuálnu orientáciu, a to ani pri snahe osvojiť si dieťa.
Slovenské úrady by nemali do budúcnosti zakazovať lesbičkám a homosexuálom adoptovať si dieťa. Aj im môže pomôcť utorňajší rozsudok zo Štrasburgu, že žiadny človek nemôže byť diskriminovaný pre svoju sexuálnu orientáciu, a to ani pri snahe osvojiť si dieťa, píše denník Sme.
Francúzska učiteľka v škôlke žila dlhé roky v stabilnom partnerstve s priateľkou, čo v roku 1998 spomenula aj v žiadosti o adopciu. Keď jej úrady odmietli vyhovieť, v roku 2002 sa obrátila na Štrasburg. Európsky súd pre ľudské práva rozhodol, že Francúzsko diskriminovalo lesbickú učiteľku, ktorá si nemohla adoptovať dieťa. Podľa súdu žena doplatila na svoju sexuálnu orientáciu.
Ide o historický rozsudok, ktorý môže byť precedensom v celej Európe, zdôrazňuje Sme. Francúzka mala podľa Dohovoru o ľudských právach právo na rodinný život, ktorý jej úrady odopreli. Paríž jej musí zaplatiť 10tisíc eur. "Francúzske právo dovoľuje jednej osobe adopciu dieťaťa, čím pripúšťa aj možnosť adopcie homosexuálom," píše sa v rozsudku.
"V podstate by takýto právny názor mohol mať vplyv na našu situáciu, keďže aj u nás si môže adoptovať dieťa jednotlivec," hovorí právnička Zuzana Dlugošová. Ani európsky rozsudok okamžite nezabezpečí, že úrady sa ním budú riadiť. Ak by však homosexuálovi odmietli žiadosť o adopciu pre jeho sexuálnu orientáciu, v Štrasburgu by zrejme vyhral, podčiarkuje Sme.
Ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová hovorí, že rozsudok akceptuje. Nemá s ním problém ani vicepremiér Dušan Čaplovič (obaja zo Smeru). Trvá na tom, že úrady by nemali skúmať sexuálnu orientáciu ľudí, ktorí si chcú adoptovať dieťa. Naopak, ak budú mať homosexuáli nárok na adopciu, KDH podnieti zmenu zákona. "V takom prípade treba obrátiť zákon tak, aby sa umožnila adopcia len manželskému páru," hovorí Daniel Lipšic z KDH.
Dnes je u nás ročne úspešná asi desiatka žiadostí o adopciu od jednotlivcov. Úrady uprednostňujú dvojice, tvrdí Marek Roháč zo združenia Návrat, ktoré sa venuje náhradnej rodinnej starostlivosti. Jednotlivca síce automaticky neodmietnu, ale kladú vyšší dôraz na niektoré faktory.
"Napríklad, ak je sama žena, treba riešiť otázku, akým spôsobom zabezpečí mužskú rolu pre dieťa," hovorí Roháč. Lesbičky a homosexuáli preto zrejme radšej o adopciu ani nežiadajú. Aktivistka, ktorá sa ako jedna z mála venuje tejto problematike, hovorí, že u nás nie je žiadna lesbička či homosexuál, ktorý by pri adopcii uspel. Svoje meno nechce prezradiť v obave, že stratí zamestnanie.