Samicu nosorožca tuponosého v sobotu umelo oplodnia
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: www.priroda.cz
Samicu nosorožca tuponosého zo Zoologickej záhrady (ZOO) v Bratislave, ktorá nie je ani napriek niekoľkoročnému úsiliu a skvalitnenej strave gravidná, v sobotu umelo oplodnia.
Samicu nosorožca tuponosého zo Zoologickej záhrady (ZOO) v Bratislave, ktorá nie je ani napriek niekoľkoročnému úsiliu a skvalitnenej strave gravidná, v sobotu umelo oplodnia. Podľa zoológa Martina Kruga sa o termíne rozhodlo počas posledného vyšetrenia 23-ročnej samice Ady tento týždeň.
"Zrelé vajíčko je pripravené na insemináciu, ktorá bola stanovená na 26. januára v popoludňajších hodinách," uviedol pre agentúru SITA Krug. Spermie na oplodnenie sú od samca nosorožca zo ZOO Budapešť, kde sa už podobná akcia s úspešným koncom v minulosti uskutočnila.
Krug zároveň doplnil, že pripravený bude ďalší tím pracovníkov. Ten v prípade nepredvídanej udalosti, napríklad pri znehodnotení spermií alebo kontaminácii, odoberie spermie od 25-ročného samca nosorožca z bratislavskej ZOO.
"Výsledok bude známy zhruba o tri až štyri mesiace. Zo vzoriek trusu budeme vedieť stanoviť hladinu Oxo progesterónu, ktorá dokazuje graviditu. Tá trvá približne 450 dní," vysvetlil Krug.
Samotný zákrok by mal stáť okolo 4 500 eur. "Boli by sme veľmi radi, keby sa nám podarilo nájsť sponzora, ktorý by uhradil aspoň časť týchto nákladov," povedal Krug. V opačnom prípade bude musieť celú sumu hradiť ZOO. "Určite to ale nestroskotá na tom, že by ZOO na to nenašla peniaze," doplnil Krug.
Posledné vyšetrenie nosorožcov vykonal odborný veterinárny tím z berlínskeho Leibniz-Institut für ZOO - und Wildtierforschung (inštitút pre výskum divokých zvierat). Podľa Kruga predchádzala vyšetreniu hormonálna liečba, ktorá trvala 45 dní.
"Za zmienku stojí snáď len zmena v správaní zvierat počas podávania hormonálneho "preparátu, keď sme zaznamenávali väčší záujem samca o samicu," vysvetlil Krug. Podľa zoológa vyplývalo toto správanie zo zvýšenej hormonálnej činnosti u samice Ady.
Krmivo je podávané aj naďalej v obvyklých dávkach. V prípade objemového krmiva, napríklad sena, je to približne 30 až 40 kilogramov pre jedného na deň. K tomu sa pridáva jadrové krmivo, ako ovos, granulát pre bylinožravce a pšeničný šrot, kŕmna dávka je okolo sedem kilogramov pre jedného denne.
Prirátať treba aj zeleninový a ovocný doplnok, čiže mrkvu, repu či jablká, na deň sú to asi dva kilogramy pre jedného nosorožca. "V deň vyšetrenia mala samica hladovku a k dispozícii mala iba pitnú vodu," dodal Krug.