Polojasno
Bratislava
Stanislav
13.11.2024
ĽS-HZDS chce od Ústavného súdu, aby posúdil Špeciálny súd
Zdielať na

ĽS-HZDS chce od Ústavného súdu, aby posúdil Špeciálny súd

Zdroj: SITA/Ľudovít Vaniher

Mečiar naznačil, že Špeciálny súd by mal prísť o svoje osobité postavenie.

Vládna ĽS-HZDS sa obráti na Ústavný súd, aby preskúmal, či Špeciálny súd pôsobí v súlade s ústavou. Podľa strany sú sudcovia ďalších súdov diskriminovaní, pretože oproti svojim kolegom zo Špeciálneho súdu zarábajú omnoho menej.

Novinárom to dnes povedal predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar.

Zároveň naznačil, že Špeciálny súd by mal prísť o svoje osobité postavenie. Podľa neho ho treba súd, ktorý vznikol za bývalej vlády Mikuláša Dzurindu a ktorý rieši napríklad prípady organizovaného zločinu či korupcie politikov, začleniť do systému všeobecných súdov.

"ĽS-HZDS bude budúci týždeň iniciovať zber 30 podpisov (poslancov) na Ústavný súd, aby rozhodol, či táto inštitúcia je alebo nie je ústavná," povedal Mečiar po zasadnutí republikového predstavenstva strany. Tvrdil, že k iniciatíve ĽS-HZDS sa pripoja aj koaliční poslanci zo Smeru-SD a SNS.

Proti Špeciálnemu súdu už dlhší čas bojuje minister spravodlivosti Štefan Harabin (ĽS-HZDS). Premiér Robert Fico (Smer-SD) snahy na zrušenie súdu v minulosti odmietol. Vláda však v polovici januára odobrila zámer Harabina znížiť príplatok k platom sudcov Špeciálneho súdu. Podľa Harabinovho úradu sú výrazné rozdiely v odmeňovaní sudcov neodôvodnené.

Ministerstvo sa vo svojom návrhu odvolalo na rozhodnutie Okresného súdu Bratislava I, ktorý označil takéto rozdiely v platoch za porušenie zásady rovnakého zaobchádzania. Na súdy sa obrátili podľa informácií médií so žalobami aj ďalší sudcovia.

Sudcovia Špeciálneho súdu dostávali v roku 2006 mesačný plat o zhruba 110.000 korún vyšší ako ostatní sudcovia, argumentovalo ministerstvo. Na zvýšené príplatky majú nárok aj sudcovia Najvyššieho súdu, ktorí rozhodujú o odvolaniach voči rozsudkom Špeciálneho súdu.

Zdielať na

Najčítanejšie správy