V Bratislave namerali zvýšený ozón. Citlivé osoby môžu účinky pociťovať na zdraví
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Od stredy 12. septembra do odvolania platí pre Bratislavu upozornenie pred prízemným ozónom, ktorý môžu pocítiť najmä citlivejší ľudia a astmatici. Meteorológovia na monitorovacej stanici totiž namerali zvýšený prah ozónu.
Zvýšená koncentrácia ozónu vo vzduchu zvykne mať akútne a chronické účinky na zdravie najmä citlivých osôb a astmatikov. Medzi citlivé skupiny ale patria aj starší ľudia s ochoreniami dýchacej a srdcovo-cievnej sústavy, alergici, tehotné ženy či malé deti.
Akútne účinky môžu pociťovať vo forme dráždenia očí, nosa a hrdla, pocitov tlaku na prsiach, v podobe kašľa, ale aj bolesti hlavy. U astmatikov môže vyvolať záchvaty a príznaky dráždenia dýchacích ciest.
Chronické účinky sa vyskytujú pri dlhodobom a opakovanomo vystavovaní organizmu zvýšenej koncentrácii ozónu a môžu sa prejavovať zápalovými ochoreniami dýchacích ciest a pľúc, zmenami v zložení krvi, zvýšením pohotovosti na alergickú reakciu či poruchami odolnosti organizmu.
Ako sa chrániť?
SHMÚ odporúča dotknutým osobám obmedziť dobu pobytu vonku, skrátiť vetranie obytných miestností, obmedziť fyzickú námahu vonku a nevykonávať aktivity, pri ktorých dochádza k úniku iných znečisťujúcich látok do ovzdušia.
Obmedzenia je potrebné dodržiavať a aktivity časovo obmedzovať tým viac, čím vyššie sú koncentrácie ozónu v ovzduší a čím rizikovejší z hľadiska zdravia sú jednotlivé osoby.
Podobné problémy mali pred časom aj Francúzi.