Skoro jasno
20°
Bratislava
Konštantín
19.9.2024
Obyvatelia sú proti výstavbe hate
Zdielať na

Obyvatelia sú proti výstavbe hate

Zdroj: zemplin.ocu.sk

Hať nechcú, lebo sa obávajú negatívnych dopadov na životné prostredie. Ochranári aj pestovatelia viniča majú takisto výhrady. Návrh výstavby má podľa SLS závažné nedostatky.

Proti výstavbe viacúčelovej hate na rieke Bodrog pri Ladmovciach v okrese Trebišov sú obyvatelia obcí Ladmovce a Somotor. Ako uviedol starosta Ladmoviec Štefan Barány, obecné zastupiteľstvo sa otázkou výstavby hate zaoberalo viackrát.

"Na základe výsledkov verejných zhromaždení občanov obecné zastupiteľstvo prijalo uznesenie, v ktorom nesúhlasí s výstavbou hate v našom katastri," informoval Barány. Proti stavbe hate sú aj obyvatelia obce Somotor, obyvatelia obce Zemplín však nie sú proti. Momentálne sa posudzuje vplyv hate na životné prostredie.

Viacúčelovú hať s rozlohou 40 až 60 hektárov a vodnou elektrárňou tu chce postaviť akciová spoločnosť GIS Skalica so sídlom v Holíči, ktorú zastupuje košická spoločnosť Rotoring. Podľa investora hať okrem výroby elektrickej energie pomôže regulovať hladinu rieky a revitalizovať krajinu, najmä zaniknuté a zanikajúce mokrade, umožní zriadiť extenzívne rybné hospodárstvo, vytvorí podmienky na možný rozvoj vodných ciest.

Podľa Baránya obyvatelia nechcú hať, lebo sa obávajú negatívnych dopadov na životné prostredie. Argumentujú aj tým, že v rámci Plánu územného rozvoja Košického samosprávneho kraja sa tu s takou výstavbou neráta.

Proti výstavbe hate sú aj pestovatelia viniča v unikátnej tokajskej oblasti. Majú obavy, že takáto veľká hať výrazne ovplyvní mikroklímu, čo môže mať negatívny vplyv najmä na produkčné vinohrady. Proti sú aj ochranári. Hať by sa totiž mala stavať na hranici národných prírodných rezervácií. Navrhovaný zámer má podľa Slovenskej limnologickej spoločnosti (SLS), ktorej členmi sú najvýznamnejší slovenskí odborníci na ekológiu vodných ekosystémov, množstvo veľmi závažných nedostatkov - neobjektívnosť a tendenčnosť, nedodržanie podmienky Úradu Košického samosprávneho kraja pri výbere variantu, nedodržanie rozsahu hodnotenia, nerešpektovanie rozporov zámeru s legislatívou SR, EÚ a s medzinárodnými dohovormi.

Význam tohto územia ilustrujú nasledujúce fakty. V roku 1990 bola vyhlásená Chránená krajinná oblasť Latorica, aby sa zabezpečila zvýšená ochrana vzácnych a jedinečných vodných a mokraďových biotopov na Slovensku. V roku 1993 bola časť tohto územia zapísaná medzi medzinárodne významné mokrade, tzv. Ramsarské lokality pod názvom RL Latorica. Časť regiónu spadá aj do sústavy chránených území členských krajín Európskej únie - NATURA 2000.

V Medzibodroží sa nachádzajú dve národné prírodné rezervácie a desať prírodných rezervácií. Táto sieť vznikla postupným vývojom zhruba od roku 1953 do roku 1994. Sú tu zastúpené územia z lužných lesov, izolované korytá bývalého toku rieky Tisa, zazemnené mŕtve rameno, hniezdište vzácneho vodného vtáctva, slanisko, nálezisko endemických rastlín na pieskovom podklade, piesčité úbočie vulkanického komplexu, najvýznamnejšie nálezisko korytnačky močiarnej, ako aj jedna z najkrajších xerotermných lokalít na Slovensku, xerotermná flóra skál v Slanských vrchoch a jelšový slatinný lesný komplex.

Zdielať na

Najčítanejšie správy