Skoro jasno
Bratislava
Klement
23.11.2024
V kauze utajenej rigoróznej práce Andreja Danka sú nezodpovedané otázky
Zdielať na

V kauze utajenej rigoróznej práce Andreja Danka sú nezodpovedané otázky

BRATISLAVA / Kauza rigoróznej práce Andreja Danka sa začala tým, že po otázke novinárov z denníka N predseda Národnej rady požiadal o jej nesprístupnenie. Vedenie univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici sa bráni tým, že mu podľa autorského zákona musela vyhovieť. Viac ako sto pedagógov univerzity však podpísalo výzvu na zverejnenie práce. Nechcú totiž, aby tento ojedinelý a nezvyčajný prípad vrhal zlé svetlo na celú univerzitu a všetkých, ktorí na nej vyučujú, alebo študujú.

Z traktu predsedu Národnej rady sme sa opäť dočkali len mlčania. Hovorca Tomáš Kostelník sa odvolal na nasledovné vyhlásenie: "Predseda NR SR sa už k tejto veci vyjadril. Jeho rigorózna práca nie je utajená. Zodpovedné osoby na UMB, vrátane rektora, majú k predmetnej práci prístup kedykoľvek prístup. V tomto prípade je však potrebné poznamenať, že politika na akademickú pôdu nepatrí." 

Univerzita sa k celej kauze vyjadrila taktiež: "Dňa 21.9.2018 dostala UMB písomnú žiadosť Andreja Danka o nesprístupňovanie rigoróznej práce s požiadavkou “aby táto práca nebola poskytovaná, vypožičiavaná ani žiadnym spôsobom verejne sprístupňovaná iným osobám."

Ohľadne práce predsedu národniarov a NR SR, na základe ktorej mu bol udelený titul JUDr, je však naďalej množstvo nezodpovedaných otázok. Už tradične na ne neodpovedá ani Univerzita Mateja Bela, napriek tomu, že jej rektor po našej reportáži tiež vyzval Andreja Danka na zverejnenie rigoróznej práce. Ten zatiaľ nereagoval ani na rektorovu výzvu. Na internete sa medzitým objavili informácie o prácach s rovnakým názvom a počtom strán, jedna z nich vyšla rok predtým, ako Andrej Danko odovzdal tú svoju.

Pod výzvou pedagógov a doktorandov univerzity Mateja Bela od piatku pribudla viac ako stovka podpisov. Odmietajú kolektívnu vinu a utajovanie považujú za odsúdeniahodný a nebezpečný precedens. "Utajovanie kvalifikačných prác rozhodne neprispieva k pozitívnemu obrazu slovenského vysokého školstva, a preto žiadame najvyšších ústavných činiteľov, aby sa k výsledkom svojho vzdelania prihlásili a neprispievali k zhoršovaniu už tak dosť napätej a nepriaznivej situácie," vyzývajú pedagógovia a doktoranti. 

​Reakcie doktorantov a pedagógov

"My sme mali pocit, že by sme mali ako zamestnanci UMB reagovať na medializované informácie a dať jasne najavo, že sa s takýmito praktikami nestotožňujeme, ako je napríklad utajovanie prác ale aj iné neetické praktiky, ktoré sa mohli diať na akademickej pôde. A to nie len našej unvierzity," vysvetlil signatár výzvy pedagóg Martin Djovčoš. 

"Je veľmi ťažké predstúpiť pred študentov a hovoriť im, že sa nesmie podvádzať, keď sa zrazu objaví politik, ktorý dokáže utajiť svoju prácu. Nesmierne nám to sťažuje našu prácu a poškodzuje to nielen našu fakultu ale celú univerzitu," poznamenal Roman Ličko z katedry anglistiky. 

"Túto iniciatívu som sa rozhodla podporiť preto, lebo mi veľmi záleží na tom, na akej univerzite pracujem aj na budúcnosti mojich študentov," pridáva sa z katedry anglistiky aj Marianna Bachledová. 

"Považoval som za dôležité sa vyjadriť keďže nepoškodzuje len našu univerzitu ale celé školstvo. Pán Danko je vedúcou osobnosťou strany, ktorá má pod palcom celé ministerstvo školstva," skonštatoval signatár a doktorant Matej Leš.

Pozrite si reportáž súvisiacu s článkom:

Najčítanejšie správy