Začiatok konca Mariana Kočnera
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Desiatky kukláčov a ďalších policajtov v akcii na viacerých miestach Slovenska. Tak vyzerali početné domové prehliadky v nehnuteľnostiach Mariana Kočnera. Či súviseli s vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, polícia neuviedla.
Meno kontroverzného podnikateľa sa na verejnosti prvýkrát objavilo v roku 1992 - išlo o kauzu Technopol, fiktívny dovoz textilu za milióny dolárov a únos prezidentovho syna. Pred dvadsiatimi rokmi to bola kauza Gamatex a pokus o ovládnutie televízie Markíza. Neskôr kauzy Donovaly či Gatex.
Marian Kočner
A medzitým sa z Mariana Kočnera stala verejne známa celebrita s kontaktmi na politikov. V jeho dome vzniklo aj známe video so šéfom SaS Richardom Sulíkom.
Do väzby sa Marián Kočner dostal až pre zmenky Markízy - cez ktoré chcel získať takmer 70 miliónov. Od toho momentu to s kontroverzným podnikateľom šlo dole vodou:
20. jún
Po Kočnera si prišli vyšetrovatelia, aby ho následne obvinili zo zločinu falšovania cenných listín s trestnou sadzbou 12 až 20 rokov.
23. jún
Špecializovaný trestný súd podnikateľa odmietol vziať do väzby a prepustil ho.
28. jún
Po piatich dňoch na slobode Najvyšší súd vzal Mariana Kočnera za mreže.
3. augusta
Súd odmietol Kočnerovu žiadosť o prepustenie z väzby.
5. augusta
Kočnerovi pre obvinenie v súvislosti s prevodmi nehnuteľností v Donovaloch zaisťujú miliónové majetky.
Mariánovi Kočnerovi zaistili majetok. Ide o miliónovú kauzu
22. augusta
Kočnera odmieta pustiť na slobodu aj Najvyšší súd. Dôvody väzby podľa neho trvali naďalej.
Dôvod, pre ktorý Najvyšší súd uvalil na Mariána Kočnera väzbu, je podľa predsedu senátu ten, že u neho existuje podozrenie na páchanie "vysokosofistikovanej trestnej činnosti" v dlhom časovom horizonte. Naopak, hrozbu, že bude ovplyvňovať vyšetrovanie, napríklad aj prostredníctvom zatajovania, kde sa nachádzajú miliónové zmenky, súd ako väzobný dôvod neuznal.
11. septembra
Túžbu v prepustenie podnikateľa z väzby definitívne schladí ústavný súd. Kočner ostáva za mrežami.
27. septembra
Verejnosť šokuje zásah na južnom Slovensku, kedy desiatky elitných policajtov zaisťujú štyroch podozrivých z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Akciu nazvali News.
Situáciu sme sledovali ONLINE:
28. septembra
Vyšetrovateľ obviňuje údajnú objednávateľku, sprostredkovateľa, vykonávateľa popravy a jeho komplica.
Obvinení z Kuciakovej vraždy na súde
2. október
Kočnera prekvapivo prevážajú z cely v Justičnom paláci do väzby v Leopoldove. Že tak urobia, nevedeli ani podnikateľovi právnici.
3. októbra
Na verejnosť prenikli informácie, že sprostredkovateľ vraždy označil ako objednávateľa práve Kočnera. Toho už v tom čase média spájajú práve s Alenou z Komárna.
16. októbra
Po dvoch týždňoch od týchto udalostí vykonávajú v Kočnerovych nehnuteľnostiach domové prehliadky. Polícia informovala, že prehliadky súviseli s násilnou trestnou činnosťou a nie ekonomickou. Či išlo o vyšetrovanie vraždy Kuciaka, teda nie je známe. No veľavravný je krycí názov akcie - News II.
Polícia bližšie podrobnosti k utorkovej akcii neuviedla. Rovnako sa TV JOJ zatiaľ nepodarilo získať stanovisko Kočnerovych obhajcov.