Viac než 300 Slovákov denne čaká na telefonát, ktorý im zachráni život
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Od roku 1990, odkedy sa na Slovensku vykonávajú transplantácie, zachránili lekári vďaka darcovstvu orgánov a ich následnej transplantácii život spolu 3 788 pacientom. Informoval o tom prezident Slovenskej transplantologickej spoločnosti (STS) Ľuboslav Beňa na štvrtkovej tlačovej besede, kde si pripomenuli aj Deň európskeho darcovstva a transplantácií. Z celkového počtu zákrokov bolo za posledných 28 rokov 3 196 transplantácií obličiek, 307 pacientom bolo transplantované srdce a 285 pacientom pečeň.
Od januára 2018 bolo na Slovensku realizovaných 164 transplantácií. V porovnaní s rovnakým obdobím za minulý rok je to o dve transplantácie viac a v porovnaní s rokom 2016 narástol tento počet až o 21 transplantácií.
Na čakacej listine je v súčasnosti evidovaných 328 pacientov, ktorým môže transplantácia zachrániť život. Najviac, až 277 pacientov čaká na transplantáciu obličky, 29 pacientov na srdce, 20 pacientov na pečeň a dvaja pacienti na pľúca.
"Výrazne sa zlepšila situácia v oblasti transplantácií sŕdc. Väčšina darcov v minulosti totiž nevyhovovala kritériám pre tento transplantačný program. Zatiaľ čo v roku 2015 boli len v bratislavskom regióne zo 16 realizovaných odberov vhodné a akceptované iba tri srdcia, v tomto roku bolo zo 16 odberov transplantovaných až 14 sŕdc,“ uviedol Ľuboslav Beňa.
Podľa prezidenta STS je počet darcov na Slovensku s potvrdenou smrťou 16 na jeden milión obyvateľov. V Španielsku, ktoré vníma ako vzor, je toto číslo až 47, no odborníci na transplantácie majú ambíciu počet transplantácií zvýšiť. Tieto zákroky robia len u pacientov, ktorí vykazujú všetky známky smrti mozgu, doplnil.
Hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre transplantácie Zuzana Žilinská vníma ako príčinu nižšieho počtu transplantácií zlú identifikáciu darcov alebo nesúhlas rodiny. Darcov preto potrebujú lepšie odhaliť a zvýšiť transplantáčnú aktivitu. Pomôže podľa nej informovanie verejnosti, ale aj to, aby si ľudia uvedomili, čo chcú, aby s nimi bolo po smrti.