Európsky diplom je pre študentov z krajín mimo EÚ vstupenkou do západného sveta. Študujú aj na Slovensku
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
PREŠOV / Pred dvomi rokmi začala Prešovská univerzita akademický rok s približne 300 študentmi zo zahraničia. Tento rok sa ich počet zdvojnásobil. Všetci pritom musia zvládnuť vyučovanie v slovenčine. Úspešne sa s ňou popasovali Ukrajinci, Poliaci, ale aj rodený Američan, Etiópčan či Kamerunčan.
Alina má 19 rokov a pochádza z ukrajinského Mukačeva. Podobnosť jazyka, geografická blízkosť a túžba po štúdiách ju zaviali do Prešova. Ukrajinci to so slovenčinou ako jazykom až také ťažké nemajú.
Prešovská univerzita je medzi zahraničnými študentmi z roka na rok obľúbenejšia. Z celkového počtu študentov tu už tento rok študuje bezmála desať percent. "Podmienky v prípade zahraničných študentov sú rovnaké, ako aj v prípade slovenských študentov, to znamená, že študujú v slovenskom jazyku," povedala hovorkyňa Prešovskej univerzity Anna Polačková. "Prevažnú časť zahraničných študentov tvoria ukrajinskí študenti, ale máme aj študentov pochádzajúcich z krajín ako je Poľsko, Česko, ale aj Rusko, Spojené štáty americké, ale aj Etiópia a Kamerun," dodala Polačková.
V rámci štúdia musia zvládnuť to isté ako domáci slovenskí študenti. Najmä pre ukrajinských študentov je Prešovská univerzita a diplom z krajiny Európskej únie vstupenkou do západného sveta. "Jednou z nevýhod zahraničných študentov je to, že nemôžu byť poberateľmi sociálneho štipendia, vzhľadom na to, že nemajú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky," povedala hovorkyňa Polačková.
Pozrite si archívnu reportáž.