Zamestnanci dopravného podniku idú do štrajku. Problémom nie sú len nízke mzdy
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Odbory Autošofér vyhlasujú od utorka štrajkovú pohotovosť zamestnancov Dopravného podniku Bratislava a.s. (DPB). Novinárom to v pondelok pred vozovňou Jurajov dvor oznámil predseda odborov Jozef Hitka s tým, že zamestnanci začínajú so zbieraním podpisov na vyhlásenie ostrého štrajku, potrebujú ich 1 501.
Zamestnanci DPB žiadajú vyššie mzdy, odpočinkové miestnosti pre vodičov, zaplatené sviatky či vyhovujúcejšie grafikony. "Vyzývame zamestnávateľa DPB na rokovanie o splnení podmienok, ktoré boli stanovené," uviedol na mítingu zamestnancov dopravného podniku Hitka. Štrajková pohotovosť bude trvať minimálne dva mesiace.
Zamestnanci dopravného podniku idú do štrajku. Problémom nie sú len nízke mzdy
Zamestnanci podľa Hitku žiadajú napríklad to, aby mali vodiči odpočinkové miestnosti. "Na konečných nie sú sociálne zariadenia a vodiči sa nemajú ani ako slušne najesť a urobiť si prestávku. Kde si majú rozložiť jedlo a kde môžu ísť na toalety?" pýtal sa na mítingu predseda odborov. Zamestnanci tiež žiadajú, aby mali zaplatené sviatky. Podľa Hitku o tom hovorí kolektívna zmluva aj Zákonník práce. Ďalšou z podmienok, ktoré zamestnanci chcú, je čerpanie bonusov k príjmu. "Je pravda, že čerpanie bonusov je, ale majú ďalších dvadsať bodov, kde pri nesplnení čo i len jedného z nich, zamestnanec na ne nemá nárok," objasnil novinárom Jozef Hitka. Zamestnancom tiež prekážajú nevyhovujúce grafikony. "Je veľmi veľa sťažností od cestujúcich, že vozidlá nejazdia podľa grafikonu. Neprihliada sa však na to, že vodiči musia jazdiť podľa nového cestného zákona 50-kilometrovou rýchlosťou a je oveľa viac dopravných zápch," uviedol Hitka. Zamestnanci DPB upozorňujú aj na slabú údržbu vozidiel. Ďalšou z podmienok odborov Autošofér je zvýšenie mzdy. "Zamestnávateľ podľa nás neprispôsobil mzdy vodičov ani dielenských pracovníkov trhu práce. Robí reklamu, že u nás vodič zarába 1 500 eur," povedal na margo platov v dopravnom podniku Jozef Hitka. Zamestnancom prekáža aj nehospodárne nakladanie s finančnými prostriedkami, ktoré DPB dostáva od bratislavského magistrátu. "Podľa nás boli nákupy náhradných dielov značne predražené a dalo by sa to urobiť jednoduchšie, keby sa tieto náhradné diely kúpili priamo od výrobcu alebo prostredníctvom tendra," povedal predseda odborov Autošofér. Poslednou podmienkou, ktorú si zamestnanci DPB kladú, je nábor a prijímanie cudzincov. "Nemáme nič proti cudzím štátnym príslušníkom, ktorí tu pracujú. Ale podmienkou by mala byť znalosť slovenského jazyka," uzavrel na mítingu zamestnancov dopravného podniku Jozef Hitka.
Vedenie dopravného podniku v hlavnom meste Slovenska zaslalo svoje stanovisko TV JOJ v písomnej podobe. Priložilo aj kópiu výplatnej pásky jedného z vodičov autobusu, ktorá má byť potvrdením, že ich priemerný plat dosiahol od januára do augusta tohto roka 1 280 eur.
Dopravný podnik, a.s.
Predseda odborov Autošofér DPB Bratislava nevylúčil, že zamestnanci pôjdu aj do ostrého štrajku. "Pokiaľ zamestnávateľ nebude ochotný s nami rokovať, tak túto možnosť vidíme ako reálnu," povedal Hitka.
DPB vo svojom dnešnom stanovisku uvádza, že má uzavretú kolektívnu zmluvu do 31. decembra 2020, ktorú podpísali tri odborové organizácie pôsobiace v DPB. Zmluvu podpísala aj odborová organizácia Autošofér. "Platí sociálny zmier a preto nie je možné vyhlásiť štrajk zákonným spôsobom," uviedla dnes pre agentúru SITA hovorkyňa DPB Adriana Volfová s tým, že konanie odborovej organizácie považuje DPB za konanie v rozpore s právoplatnou kolektívnou zmluvou. Hovorkyňa tiež poznamenala, že argumenty organizácie Autošofér sú zavádzajúce. "Dopravný podnik neprevádzkuje žiadnu linku, na ktorej by nebola dostupnosť sociálneho zariadenia na jednej z konečných zastávok," spomenula Volfová a dodala, že náhrady za sviatky sú priznávané v zmysle Zákonníka práce a mzdového predpisu DPB. Podnik tiež pripomína, že "všetci vodiči, teda domáci či zahraniční, muži aj ženy, majú v podniku rovnaké pracovné podmienky".
Aj na súdoch riešili najnovšie problémy štrajkom. Pozrite si o tom reportáž: