Prezuli ste na zimné. Už viete, čo spravíte s ojazdenými, letnými pneumatikami?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: SITA
BRATISLAVA / Teplota vonku pomaly, ale isto klesá. Pre motoristov to znamená myslieť na prezutie letných pneumatík za zimné. Zákon túto povinnosť stanovuje na dátum od 15. novembra do 31. marca, keď je vozovka dlhodobo pokrytá súvislou vrstvou ľadu, snehu alebo námrazy. V hre je tiež teplota. Ak tri dni po sebe klesá pod 7°C, je čas zájsť po zimné pneumatiky.
Pre motoristov to však predstavuje aj úlohu nájsť miesto pre ojazdené letné pneumatiky, ktoré už doslúžili. Vedeli ste, že môžete mať o starosť menej? Na Slovensku už dlhšie platí Zákon o odpadoch, ktorý rieši spätný zber pneumatík. Ten všetkým pneuservisom i predajcom pneumatík ukladá povinnosť zadarmo prevziať od motoristov ojazdené pneumatiky. Bez ohľadu na ich značku.
Radim Filák z organizácie zodpovednosti výrobcov ELTMA, uvádza: "Z nášho prieskumu vyšlo, že len necelých 50 % opýtaných tuší o existencii Zákona o odpadoch, ktorý zaväzuje výrobcov a predajcov pneumatík zabezpečiť ich bezplatný spätný zber. Traja z desiatich o ňom nevedia vôbec nič. Podľa prieskumu sú o zákone najviac informovaní muži vo veku 46 – 60 rokov."
Nezisková spoločnosť ELTMA, ktorá sa zaoberá plnením povinností výrobcov, a tým pádom spätným zberom ojazdených pneumatík, sa aj preto rozhodla zvýšiť informovanosť o tomto zákone. Radim Filák z OZV ELTMA dopĺňa: "V prípade, že distribútor odmietne spätný zber, odporúčame občanom obrátiť sa na Slovenskú inšpekciu životného prostredia."
Spätný zber nie je iba praktickým riešením. Ide aj o cestu, akou dostávajú ojazdené pneumatiky druhú šancu na život. Po spracovaní v závodoch, ktoré takéto pneumatiky recyklujú, sa z nich stáva druhotná surovina. Tá má hneď niekoľko využití. Rozomletý granulát z pneumatiky nachádza využitie pri výrobe detských športovísk, protišmykových mozaikových podláh, protihlukových stien, gumových rohoží v okolí bazénov, terás, ale napríklad aj v stajniach. Z opotrebovanej pneumatiky je rovnako možné ďalej spracovať aj vyselektované textilné vlákno a oceľový kord. www.eltma.sk
Organizácia ELTMA pripravila aj sériu zábavných, ale zároveň edukačných videí so známym hercom a komikom Števom Martinovičom, ktorý je zároveň ambasádorom kampane. Cieľom tejto osvetovej kampane je informovať motoristov o ich práve bezplatne odovzdať ojazdené pneumatiky do pneuservisov a predajní. Tie ich musia podľa zákona prijať úplne zadarmo. "Natáčanie bolo veľmi zábavné. Väčšina záberov vznikla v Bratislave, niektoré v závode na spracovanie pneumatík v Uherskom Brode," hovorí Števo.
Séria videí je inšpirovaná rôznymi filmovými žánrami. Prvé video opisuje komplikovaný vzťah Števa a pneumatiky: https://www.youtube.com/watch?v=8-qvsEyV8kc
Zvláštnu lovestory nasleduje druhé video, ktoré dýcha temnou atmosférou. Je odovzdanie pneumatiky horor? Nájdite odpoveď spoločne so Števom: https://www.youtube.com/watch?v=NLN-bLin_K4
Séria vrcholí vtipným videom, paródiou inšpirovanou rozprávkou o Červenej čiapočke.
https://www.youtube.com/watch?v=nw6L_f2TJvc
Recyklácia surovín je cesta nielen ku originálnym bytovým doplnkom, ale najmä k zlepšeniu prostredia, v ktorom každý deň žijeme. www.eltma.sk