Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Dalibor
20.1.2025
Väzba aktivistov Greenpeace premiéra prekvapila. Vrásky na čele má aj minister spravodlivosti
Zdielať na

Väzba aktivistov Greenpeace premiéra prekvapila. Vrásky na čele má aj minister spravodlivosti

BRATISLAVA / Organizácia Greenpeace Slovensko víta vyjadrenie premiéra Petra Pellegriniho, ktorý na sociálnej sieti spochybnil väzobné stíhanie aktivistov. Rozhodnutie súdu prekvapilo aj samotného ministra spravodlivosti Gábora Gála. Generálny prokurátor si v pondelok vyžiadal spis.

Advokát väzobne stíhaných aktivistov, Lukáš Opett, sa vyjadril pre TV JOJ: “Veríme, že dohľad Generálnej prokuratúry SR bude v záujme rešpektovania princípov právneho štátu.” Podľa advokáta stále nemajú doručené písomné uznesenie o rozhodnutí o väzbe, ktoré očakávali, že príde poštou v pondelok.

Po doručení uznesenia advokát doplní sťažnosť, ktorú už podal, proti rozhodnutiu o väzbe obvinených aktivistov. "Sme radi, že predseda vlády Peter Pellegrini súhlasí s tým, že postup voči aktivistom Greenpeace je neadekvátny,“ uviedla vo vyhlásení riaditeľka Greenpeace Slovensko Ivana Kohutková.

V pondelok večer o 18:00 sa na Námestí SNP zhromaždili ľudia, aby protestom vyjadrili solidaritu s väzobne stíhanými aktivistami a zároveň tak žiadajú ich prepustenie: 

​Premiér a prezident k väzbe 

Pellegrini v nedeľu večer napísal, že na význam ťažby uhlia na Hornej Nitre má síce iný názor ako skupina ochranárskych aktivistov a nepáčia sa mu ani spôsoby, akými svoje názory prezentujú, zároveň sa však pozastavil nad rozhodnutím súdu nechať aktivistov až do procesu vo väzbe. "Je naozaj na zváženie, či tým najlepším krokom je ponechanie 12 mladých ľudí vo väzbe. Rešpektujem rozhodnutia súdov, ale tak, ako sa mi zdalo absurdné prepustenie z väzby zjavného vraha mladého Filipínca, tak sa intenzívne pozastavujem aj nad týmto rozhodnutím,“ vyhlásil premiér s tým, že vo väzbe by mali skončiť len ľudia, ktorí sú zjavne nebezpeční a ktorí páchajú trestnú činnosť.

"Budem sa preto pýtať ministra spravodlivosti, ako vieme nastaviť pravidlá v tejto oblasti tak, aby boli väzobne stíhaní tí ľudia, ktorí sú skutočne nebezpeční pre spoločnosť,“ uzavrel. 

Ku kauze Greenpeace v Novákoch sa vyjadril aj prezident Andrej Kiska, že rozhodnutie súdu o umiestnení dvanástich aktivistov do vyšetrovacej väzby bolo neprimerané. "Aktivisti nie sú zločinci, aktivisti nie sú teroristi. Vyjadrili svoj názor," povedal Kiska. Doložil, že aj z pohľadu ľudí očakávajúcich spravodlivosť bol toto nešťastný krok.

Generálny prokurátor si vyžiadal spis

Generálny prokurátor reagoval na situáciu a vyžiadal si spis, ako aj dal podnet na preverenie postupu v danom konaní. "Generálny prokurátor Slovenskej republiky Jaromír Čižnár si vyžiadal príslušný spisový materiál v súvislosti so žiadosťou o odňatie veci z pôsobnosti Krajskej prokuratúry Trenčín a zároveň za účelom preskúmania postupu orgánov činných v trestnom konaní. Zároveň bolo uložené námestníkovi Krajskej prokuratúry Trenčín, aby spisový materiál bol doručený na Generálnu prokuratúru SR ešte dnes," uviedla v stanovisku hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová. 

Minister spravodlivosti ostal prekvapený 

Minister spravodlivosti Gábor Gál nechce vstupovať do živých procesov a rozhodnutie súdu rešpektuje, ale priznáva, že ho to prekvapilo. "Z pohľadu občana a advokáta s dlhoročnou praxou môžem konštatovať, že rozhodnutie v príslušnom prípade ma prekvapilo. Hoci spôsob napĺňania misie medzinárodnej organizácie Greenpeace je mnohokrát diskutabilný a neraz vykazuje známky porušenia zákona, na druhej strane často sa im takouto odvážnou činnosťou podarilo nielen upozorniť, ale prinútilo aj konať kompetentné orgány v problémoch celosvetového významu ohrozujúcich životné prostredie ako aj ľudské zdravie. Vo všeobecnosti mi však robí ´vrásky na čele´ enormný nárast väzobných stíhaní, ktorých výsledkom je pomaly 100-percentná obsadenosť väzníc. Pritom novozavedené inštitúty, napríklad elektronický monitoring, ktorý majú sudcovia k dispozícii, z rôznych dôvodov nevyužívajú," povedal Gál.

Vyjadrenie ministerstva životného prostredia

Rozhodnutie súdu ministerstvo životného prostredia komentovať nechcelo, ale aktivistov Greenpeace označili zo skúseností za slušných ľudí, ktorí nikdy neprekročili etické hranice a ich záujmom je ochrana životného prostredia. "Ako ministerstvo, tak inšpekcia sa obáva, že vyšetrovanie aktivistov Greenpeace vo väzbe vytvára obraz, že medzi ekologickými aktivistami a kriminálnikmi neexistuje rozdiel. To z hľadiska ochrany životného prostredia na Slovensku môže predstavovať veľmi nešťastný signál," uviedli v stanovisku.

Reakcie politikov

Na väzobné stíhanie aktivistov Greenpeace už reagujú aj slovenskí politici. Opoziční poslanci to považujú za neprípustné a neadekvátne. Obyčajní ľudia tvrdia, že poslať do väzby ľudí, ktorí protestujú proti znečisťovaniu životného prostredia, nemá obdobu. Liberáli z SaS hovoria o nezákonnom a absurdnom rozhodnutí a žiadajú, aby okamžite ukončil väzbu aktivistov. Protestujú aj mimoparlamentné strany Spolu, KDH či Progresívne Slovensko. 

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko naopak vyzýva všetkých politikov v Slovenskej republike, aby nekomentovali rozhodnutie súdu vo veci aktivistov hnutia Greenpeace a aby ho rešpektovali. "Bez akceptácie rozhodnutí súdov nie je možné budovať právnu spoločnosť. Vyjadrovať sa k akémukoľvek rozhodnutiu súdu nie je úlohou politikov,“ poznamenal predseda parlamentu Andrej Danko.

Koniec ťažby uhlia? 

Kohutková vo vyhlásení konštatovala, že názor Greenpeace Slovensko na ukončenie ťažby a využívania uhlia na Slovensku, s ktorým premiér nesúhlasí, nie je osamotený. Koniec uhoľnej energetiky na Slovensku si podľa prieskumu praje až 64 percent Slovákov. "Chápeme, že nie každý rozumie spôsobu protestovania Greenpeace. Ale takýmto protestom predchádzajú rokovania s miestnymi aj národnými politikmi, predkladania množstva argumentov. V tomto prípade sme urobili aj testovanie, ktoré odhalilo alarmujúce hodnoty arzénu v sedimentoch v okolí výpustov banských odpadových vôd,“ zdôraznila Kohutková. Dodala, že reakcia kompetentných, či už samotnej ťažobnej firmy alebo štátu, nebola dostatočná. Problémy Hornej Nitry sú podľa nej desaťročia previazané s uhoľným priemyslom a neriešia sa.

Prečítajte si komentár Arpáda Soltésza: 

​Polícia ešte v stredu 28. novembra zadržala pätnásť aktivistov zo štyroch krajín po tom, ako vyvesili 15-metrový transparent na ťažobnú vežu v objekte Hornonitrianskych baní. Troch aktivistov prepustili. Sedem žien a päť mužov zostalo vo väzbe a vzniesli voči nim obvinenie. Greenpeace od začiatku odmieta tvrdenia Hornonitrianskych baní, že aktivisti ohrozili svojím konaním baníkov.

Okresný súd v Prievidzi v nedeľu rozhodol, že aktivisti budú až do súdneho procesu stíhaní vo väzbe. Dôvodom je obava, že budú pokračovať v páchaní trestnej činnosti. Proti rozhodnutiu o väzbe všetci obvinení podali sťažnosti, o ktorých bude rozhodovať Krajský súd v Trenčíne. Greenpeace toto rozhodnutie považuje za bezprecedentné a vyzýva k solidarite so zadržanými.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy