Nepriaznivá smogová situácia zasiahla sever Slovenska. Odborníci radia, ako sa chrániť
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
MARTIN / Obyvatelia Žiliny, Martina i Vrútok sa museli v ostatných dňoch prispôsobiť meteorologickej výstrahe týkajúcej sa závažnej smogovej situácie. Našťastie, poveternostné podmienky sa v tomto regióne zlepšili. Dôležité je vedieť, čoho sa pri zdraviu škodlivých podmienkach vyvarovať.
Podľa odborníčky v takejto situácii ľudia s určitými zdravotnými problémami môžu pocítiť, že je zhoršené ovzdušie a aj tí zdraví by mali dodržiavať niektoré obmedzenia. "Astmatici, bronchitici a chronicky chorí ľudia pri vdychovaní pociťujú zvýšený pocit dráždenia, viac kašľú a trochu horšie sa im dýcha," uviedla Anna Tatárová, vedúca PaF FNsP Žilina.
Podľa meteorológov to spôsobuje vysoká koncentrácia drobných prachových častíc vo vzduchu. Ich zdrojom je priemyselná činnosť, alebo dopravné prostriedky. Samozrejme tiež vykurovanie tuhým palivom. "Práve vo štvrtok ráno boli vysoké tieto hodnoty najmä v dolinách a kotlinách severného Slovenska, či už Turčianska, Liptovsská alebo Žilinská kotlina," informoval meteorológ Daniel Cibula. Aj vedenie každého dotknutého mesta pri výstrahe o závažnej smogovej situácii upozorňuje svojich obyvateľov na to, že v ovzduší sú škodliviny. "Odporúčame obmedziť akékoľvek fyzicky náročné aktivity alebo športové aktivity vo vonkajšom prostredí," povedala Barbora Zigová, hovorkyňa mesta Žilina. "Respiračne chorí a kardiaci by mali obmedziť ten pohyb nielen kvôli vdychovaniu vzduchu, ale zároveň aj kvôli tomu, že sú obdobia mrazov," dodala Anna Tatárová.
Magistrát ďalej odporúča, aby ľudia radšej využívali mestskú hromadnú dopravu namiesto áut. "Či už výparmi z automobilov alebo z priemyslu sa látky hromadia a práve pre ich vysokú koncentráciu to môže spôsobovať aj vplyv na ľudský organizmus," objasnil Daniel Cibula. Taktiež, aby podľa možnosti preferovali vykurovanie zemným plynom a nie uhlím či drevom.
S takýmto smogom si nakoniec poradí samotná príroda, či už vetrom, alebo zrážkami. "Dážď alebo sneženie môže prečisťovať výrazne tú inverznú vrstvu a mala by koncentrácia výraze klesnúť," dodal meteorológ.